Čeleď: Asphodelaceae – kopíčkovité
Rozšíření: Roste pouze na malé části východního pobřeží Arabského poloostrova v jižní části Ománu (Dhofar) a velmi omezeně zřejmě přesahuje i do sousedního Jemenu (Mahra).
Ekologie: Roste na suchých kamenitých místech zejména na sušších náhorních plošinách na hřebenech hor, ale také kamenitých a štěrkovitých místech v údolích (vádí). Lokality se nacházejí v nadmořské výšce 50–1400 m.
Popis: Vytrvalá dužnatá bylina s přízemní růžicí listů, v době květu dorůstá výšky až 1,5 m. Listů v růžici bývá 14–20, jsou trojúhelníkovité, 40–50 cm dlouhé a asi 14 cm široké, zpravidla šedomodré, shora ploché, na spodní straně vyklenuté, většinou celokrajné (jen velmi mladí jedinci mohou mít na okraji drobné bílé zoubky), na vrcholu špičaté. Květenství je chudě větvená, spíše řídká lata, často jen s 1–2 postranními větvemi; listeny jsou úzce trojúhelníkovité, až 1,2 cm dlouhé, bělavé, špičaté; květní stopky jsou 1,2–1,5 cm dlouhé; okvětí je trubkovité, 2,8–3 cm dlouhé, v nejširším místě asi 9 mm široké, korálově červené, do 2/3–3/4 srostlé; tyčinek je 6, spolu s bliznou vyčnívají až o 8 mm z květu. Plody jsou 1–5 cm dlouhé tobolky.
Záměny: Aloe dhufarensis se vyskytuje v území s třemi dalšími velmi podobnými druhy. Nejpodobnější z nich je druh Aloe praetermissa, který se liší především bohatě rozvětveným květenstvím; má rovněž celokrajné listy. Oba tyto druhy mohou růst i na společných lokalitách, ale A. dhufarensis dává výrazně přednost sušším, vyprahlejším stanovištím. Oba další druhy, Aloe collenetteae a Aloe whitcombei, mají listy na okraji drobně zoubkované; první jmenovaný kvete červeně, druhý žlutě.
Ohrožení a ochrana: Jako jiné druhy rodu je i tento druh zapsán na seznam úmluvy o obchodu s přírodninami (CITES). Červená kniha Ománu (2015) jej hodnotí jako zranitelný (VU – vulnerable).
Využití: V oblasti svého výskytu patří k nejvýznamnějším rostlinám využívaným v lidovém léčitelství. Šťáva z listů působí proti bolestem hlavy, také na záněty očí, má význam i při zmírňování potíží u cukrovky a při zácpě.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 21. a 23. 9. 2010 (Omán, gov. Dhofar, okolí Mughsayl).