Čeleď: Asphodelaceae – kopíčkovité
Rozšíření: Etiopský endemit, vyskytuje se ve střední a severní části země v regionech Gondar, Gojam, Welo a Shewa.
Ekologie: Roste na čedičových skalách a strmých svazích s nezapojenou vegetací, udává se z v nadmořských výšek 2500–2750 m. Náš nález však pochází z nadmořské výšky téměř 3550 m.
Popis: Vytrvalá dužnatá bylina s poléhavým nebo převislým dřevnatým kmínkem až 1 m dlouhým, někdy dichotomicky větveným. Listů bývá 35–50, tvoří hustou růžici na konci kmínku, jsou ven vyhnuté, až 50 cm dlouhé a 12 cm široké, světle modrozelené a lehce šedě ojíněné, později červenající, s jemnými, ale zřetelnými podélnými liniemi, na okraji s úzkou červenou linkou a málo zřetelnými, 0,2–0,3 mm dlouhými zuby v hustotě maximálně 3 zubů na 10 cm délky okraje, někdy jsou zuby zcela nezřetelné. Květenství je často zprvu převislé, později se napřimuje, je tvořeno latou o 3–6(–11) přímých hroznovitých větvích; hrozny květů jsou válcovité, 12–28 cm dlouhé, spíše volné; listeny jsou vejčité, 0,8–0,9(–1,5) cm dlouhé; květní stopky jsou 8–12 mm dlouhé; květy jsou 6četné, okvětí je trubkovité, 3,2–3,4 cm dlouhé a 6–8,5 mm široké, červené, vnější okvětní lístky jsou zakončeny asi 2 cm dlouhými volnými cípy; tyčinek je 6; čnělka není vyniklá. Plody jsou tobolky.
Záměny: Mezi etiopskými druhy rodu Aloe patří do skupiny s poléhavým až převislým kmínkem (toto uspořádání víceméně vyplývá z vazby na stanoviště se značně příkrými svahy). Provází vegetaci ve vyšších nadmořských výškách a mezi druhy z tohoto prostředí vyniká téměř celokrajnými, jen nezřetelně zubatými modrozelenými listy. Na zjištěné lokalitě se společně s tímto druhem vyskytoval i druh Aloe debrana, který má však listy na okraji zřetelně zubaté.
Ohrožení a ochrana: Druh je chráněn mezinárodní úmluvou o obchodu s vzácnými organismy CITES.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 7. 11. 2013 (Etiopie, Lalibela, masiv Abuna Yosef, mezi osadami Lay Amba a Tadios Amba).