ANEMONE RIVULARIS Buch.-Ham. ex DC. – sasanka / veternica

Syn.: Anemone dubia Wall. ex Wight et Arn., Anemone geraniifolia Wall., Anemone wightiana Wall. ex Wight et Arn., Anemonidium rivulare (Buch.-Ham. ex DC.) Starod.
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité

Anemone rivularis

Rozšíření: Druh horských oblastí jihu Střední Asie a jihozápadních a centrálních provincií Číny – areál se táhne od severu Pákistánu přes sever Indie, Nepál, Bhútán a jižní Tibet až do nejsevernějších oblastí Barmy, čínských provincií Jün-nan a S’-čchuan, do východních oblastí Čching-chaje, na severozápad Che-nanu a do Chu-pej, do Šen-si a Kan-su, na jih Vnitřního Mongolska, nakonec i na sever a západ provincie Che-pej – tedy vlastně až k Pekingu.

Ekologie: Roste na travnatých svazích, v lesních lemech, na březích vodních toků a jezer, v nadmořských výškách od 800 až do 4900 m. Kvete od května do srpna.

Anemone rivularis

Popis: Vytrvalá bylina s dřevnatým oddenkem a lodyhou 30–70(–120) cm dlouhou. Spodní listy jsou řapíkaté, v obrysu skoro okrouhlé, trojčetné, 6–12 cm široké, jednotlivé úkrojky jsou 2–3laločné, vejčité, nepravidelně zubaté nebo vroubkované, chlupaté. Květenství je složený okolík, trojlaločné listeny pod prvním větvením vyrůstají v přeslenu po 3–4, jejich laloky jsou kopinaté až vejčité, zubaté, listeny druhého řádu jsou menší, čárkovité, květní stopky jsou 2–12 cm dlouhé; květy na konci stopek jsou jednotlivé a dosahují průměru 20–30(–35) mm, okvětních lístků je 5–10, jsou bílé, na vnější straně často namodralé, úzce vejčité. Plody jsou lysé nažky s kápovitými zobánky.

Anemone rivularis
Anemone rivularis
Anemone rivularis
Anemone rivularis
Anemone rivularis

Fotografoval Jindřich Houska, dne 3. 8. 2013 (Indie, Ladakh, údolí nad Hinju).