Syn.: Baccharis alata Hort. Berol. ex Loudon, Baccharis triptera Mart., Baccharis venosa (Ruiz et Pav.) Pers., Conyza genistelloides Lam., Molina venosa Ruiz et Pav.
Česká jména: pomíšenka (Presl 1846)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Baccharis genistelloides
Rozšíření: Andská oblast severozápadu Jižní Ameriky – areál se táhne od Kolumbie přes Ekvádor a Peru až po Bolívii. V literatuře se často setkáme s údaji kladoucími tento druh i do východní Brazílie, severní Argentiny a Uruguaye. Tato data jsou zřejmě mylná, vycházejí patrně z banální záměny s druhem Baccharis genistelloides Poepp. ex DC., který je dnes obvykle spojován s druhem Baccharis sagittalis a druhu Baccharis genistelloides (Lam.) Pers. se trochu podobá.
Ekologie: Roste na kamenitých a skalnatých horských svazích, v křovinách i vlhkých horských lesích, stoupá až do nadmořské výšky nad 4000 m.
Baccharis genistelloides
Popis: Vytrvalá bylina až polokeř s větvemi přímými, 50–100(–150) cm vysokými, nápadně křídlatými. Listy jsou silně redukované, velmi drobné nebo zcela chybí, jsou nahrazeny širokou, do článků rozdělenou trojicí křídel, která pokrývá větve po celé jejich délce. Úbory v přetrhovaném klasu v horní části větví, dosahují průměru asi 7 mm; zákrovy jsou válcovité, zákrovní listeny kopinaté, špičaté; květy jsou trubkovité, až 5 mm dlouhé, bělavé. Plody jsou nažky až 6 mm dlouhé.
Záměny: Pomíšenek s křídlatými lodyhami najdeme v Jižní Americe více. Druhy Baccharis sagittalis (od Ekvádoru a severozápadní Argentiny až po jižní Brazílii) a Baccharis subalata (jižní Peru a střední Bolívie) se odlišují téměř vždy dobře vyvinutými listy, Baccharis articulata (střední Bolívie, severní Argentina, Paraguay a jižní Brazílie) má zase lodyhu je se dvěma vstřícně postavenými křídly.
Využití: Rostlina se uplatňuje v tradiční jihoamerické medicíně, je to údajně dobrý lék na nemoci jater a trávicího traktu. V léčitelské literatuře se zcela běžně objevují historky o významných léčivých vlastnostech této rostliny z neexistujícího brazilského areálu.
Baccharis genistelloides
Baccharis genistelloides
Baccharis genistelloides
Baccharis genistelloides
Fotografovala Věra Svobodová, dne 17. 9. 2015 (Peru, Parque Nacional Huascarán).