Syn.: Atragene macropetala (Ledeb.) Ledeb., Clematis alpina subsp. macropetala (Ledeb.) Kuntze
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité
Rozšíření: Východoasijský druh, vyskytuje se na severovýchodě Číny (k jihu proniká až do provincií Che-pej a Šan-si), ve východním Mongolsku a na ruském Dálném východě. Jsou rozlišovány dvě variety, okvětní lístky modré či nachové má nominátní varieta, bílé zas C. m. var. albiflora.
Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci a v horských lesích, v nadmořských výškách zhruba od 1700 až do 2000 m. Kvete od května do června.
Popis: Dřevnatá liána s větvemi hranatými, lysými nebo v uzlinách chlupatými. Listy jsou řapíkaté, 2krát 3četné, lístky jsou kopinaté až vejčité, 2–5 cm dlouhé a 1–4 cm široké, celistvé nebo až 3laločné, na bázi klínovité až zaokrouhlené, po okraji pilovité, na vrcholu zašpičatělé, po obou stranách řídce chlupaté nebo jen na žilkách jemně chlupaté. Květy vyrůstají jednotlivě na stopkách až 13 cm dlouhých, dosahují průměru 3–6 cm, okvětní lístky jsou 4, modré, nachové nebo bílé, svěšené, úzce vejčité až kopinaté, 3–4(–4,8) cm dlouhé, na rubu hustě chlupaté, na líci lysé nebo jen řídce chlupaté, špičaté; staminodia jsou petalizovaná, úzce kopinatá, o něco kratší nebo zhruba stejně dlouhá jako okvětní lístky, tyčinky jsou až 14 mm dlouhé, jejich nitky jsou chlupaté, prašníky podlouhlé, na vrcholu tupé, čnělka je až 12 mm dlouhá, hustě chlupatá. Plodem je nažka až 4 mm dlouhá, pýřitá, s vytrvávající čnělkou.
Využití: Vysazuje se jako okrasná liána i v evropských zahradách, v kultuře je řada zahradních kultivarů.
Fotografováno dne 22. 4. 2007 (Česko, Čechy, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).