CROTALARIA GREVEI Drake – chřestnatec

Česká jména: chřestnatec (Presl 1846, Šmíd 2002)
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Crotalaria grevei

Rozšíření: Endemit jihu a jihozápadu ostrova Madagaskar, vyskytuje se v provinciích Fianarantsoa a Toliara.

Ekologie: Roste v suchých opadavých lesích a křovinách, podél říčních údolí stoupá až na jih horských oblastí v centrální části ostrova, nevyhýbá se ani stanovištím ovlivněným lidskou činností.

Crotalaria grevei

Popis: Keř 1–4 m vysoký, bohatě větvený. Větve jsou tenké, pýřité; listy jsou řapíkaté, 3četné, lístky úzce kopinaté až eliptické, 3,6–5(–8) cm dlouhé a 0,4–1,2(–2) cm široké, na líci skoro lysé, na rubu řídce chlupaté. Květenství je hroznovité, až 8květé; listeny jsou úzce kopinaté, až 4 mm dlouhé; kalich je 1,2–1,6 cm dlouhý, řídce chlupatý, 5četný, kališní zuby jsou trojúhelníkovité, 2–2,5krát delší než kališní trubka, nazpět zahnuté; pavéza je vejčitá, žlutá, červeně naběhlá, křídla nedosahují ani poloviny délky člunku, který je vejcovitý až elipsoidní, 3–3,6 cm dlouhý, nazelenalý až citrónově žlutý. Plodem je lusk 4,8–5,5 cm dlouhý, téměř válcovitý, lysý, s 8–12 semeny.

Poznámka: Rodové jméno je odvozeno od řeckého slova krotalon, které označuje chřestítko. Je tak vyjádřeno, že suché lusky vydávají chrastivý zvuk.

Crotalaria grevei
Crotalaria grevei
Crotalaria grevei
Crotalaria greveiCrotalaria grevei

Fotografovaly Ljuba Procházková, dne 1. 11. 2014, a Jindřiška Vančurová, dne 13. 10. 2016 (Madagaskar, NP Isalo).