CROTALARIA MONTEIROI Taub. ex Baker f. – chřestnatec

Česká jména: chřestnatec (Presl 1846, Šmíd 2002)
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Crotalaria monteiroi

Rozšíření: Druh jihovýchodní Afriky, vyskytuje se v oblasti od středního Mosambiku a východního Zimbabwe až po nejvýchodnější část Jihoafrické republiky a Svazijsko. Kromě nominátní variety, která je běžná především v úzkém přímořském pásu (na našich snímcích), je rozlišována ještě vnitrozemská varieta Crotalaria monteiroi var. galpinii.

Ekologie: Roste na písečných dunách, v pobřežní křovinaté vegetaci i v opadavých lesích, objevuje se také v sekundární vegetaci, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 500 m.

Crotalaria monteiroi

Popis: Keř dosahující výšky 100–300 cm, s větvemi chlupatými, záhy olysalými. Listy jsou řapíkaté, 3četné, lístky jsou obvejčité, 4–14 mm dlouhé a 4–10 mm široké, u var. galpinii eliptické až podlouhle obkopinaté, 15–30 mm dlouhé, u obou variet na líci lysé, na rubu jemně chlupaté, na vrcholu zaokrouhlené nebo vykrojené. Květenství je hroznovité, chudokvěté; listeny jsou čárkovité, 1–3 mm dlouhé; kalich je 7–10 mm dlouhý, chlupatý nebo olysalý, cípy jsou trojúhelníkovité, zašpičatělé, pavéza je vejčitá, žlutá, obvykle s oranžovými až hnědými znaky, lysá nebo jemně chlupatá, člunek je 16–18 mm dlouhý, u var. galpinii až 20 mm dlouhý, křídla jsou kratší než člunek. Plodem je lusk, 20–35 mm dlouhý, chlupatý.

Poznámka: K rodu Crotalaria je v současnosti řazeno 713 druhů (POWO 2022), které se vyskytují zejména v tropech a subtropech celého světa, jejich největší diverzitu zaznamenáme v Africe a Indii.
Joachim John Monteiro (1833–78), známý rovněž jako Jose Maria Correa Monteiro, na nějž odkazuje druhové jméno představované dřeviny, byl britský důlní inženýr, koloniální správce a studiu přírodních věd nakloněný průzkumník. Působil především v Angole, na sklonku života i v Mosambiku.

Crotalaria monteiroi
Crotalaria monteiroi
Crotalaria monteiroi

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 16. 10. 2021 (Mosambik, provincie Inhambane, Praia do Tofo).