Nicolas Antoine Duchesne se narodil dne 7. října 1747 ve Versailles, zemřel 18. února 1827 v Paříži. Francouzský zahradník a botanik.

Syn stavbyvedoucího na stavbě zámku ve Versailles, který se záhy začal zajímat o botaniku a parky. V roce 1766 doprovázel abbé Nolina (ředitel královských školek) do Velké Británie, kde studovali zahradnické metody. Pracoval v zahradách Versailles a v botanické zahradě u Malého Trianonu, kde vytvořil významnou sbírku jahod. Jahodník byl jeho celoživotním zájmem. Během Francouzské revoluce se stal profesorem přírodopisu na střední škole v Seine-et-Oise a na vojenské škole Prytanée de Saint-Cyr. Později pracoval jako cenzor na škole ve Versailles.
Napsal práce Manuel de botanique, contenant les propriétés des plantes utiles (1764), Histoire naturelle des fraisiers contenant les vues d´économie réunies à la botanique et suivie de remarques particulières sur plusieurs points qui ont rapport à l´histoire naturelle générale (Didot jeune, Paris 1766), Le jardinier prévoyant, contenant par forme de tableau, le rapport des opérations journalières avec le temps des récoltes successives qu´elles préparent (11 svazků; Didot jeune, Paris 1770–81), Sur la formation des jardins (Dorez, Paris 1775).

V botanické literatuře se používá standardní botanické jméno DUCHESNE. Na jeho počest byl pojmenován indický druh podobný jahodníku Duchesnea.
Duchesnea indica