Michel Sarrazin se narodil dne 5. 9. 1659 v Nuit-sous-Beaune (dnes Nuit-Saint-Georges) v Burgundsku, zemřel 8. 9. 1734 v Quebecu. Francouzský lékař a přírodovědec.

Po získání základního lékařského vzdělání odjel v roce 1685 do tzv. Nové Francie (Kanada), následující rok ho guvernér jmenoval hlavním lékařem francouzského koloniálního vojska. V této funkci byl vystřídán v roce 1692. Odjel do Francie pokračovat ve studiu medicíny a do Quebecu se vrátil v roce 1697 jako tzv. královský lékař pro Quebec. Pečoval o zdraví vojáků i civilních obyvatel Quebecu téměř 50 let.
Při studiu ve Francii se začal zajímat o přírodní vědy, především botaniku (studoval u Tourneforta). Následujících 30 let sbíral rostliny (herbáře, živé rostliny i semena), živočichy a minerály pro Tourneforta a další členy Académie royale des sciences v Paříži. V roce 1699 se stal dopisujícím členem akademie. Systematicky sbíral a katalogizoval rostliny, jeho herbář obsahoval 800 položek, ale nedochoval se. Duplikáty mnoha jeho sběrů jsou v různých pařížských sbírkách a v Oxfordu. Část materiálů zaslal anglickému botanikovi W. Sherardovi (1659–1728). Nové druhy z jeho materiálů byly popsány převážně S. Vaillantem (1669–1722).

Tournefort na jeho počest pojmenoval rod, jméno bylo Linnéem převzato – Sarracenia L., špirlice, Sarraceniaceae.
Sarracenia