Jules Paul Benjamin Delessert (De Lessert) se narodil dne 14. února 1773 v Lyonu, zemřel 1. března 1847 v Paříži. Francouzský mecenáš vědy, amatérský botanik.

Byl synem zakladatele první francouzské společnosti pro pojištění proti ohni a první francouzské diskontní banky, jeho majetkové poměry byly tedy velmi příznivé. V mládí cestoval, v Británii se setkal s mnoha významnými osobnostmi. Po návratu do Francie studoval na vojenské škole. V roce 1790 vstoupil do pařížské národní gardy a v roce 1793 se stal důstojníkem dělostřelectva. Jeho otec jej však v roce 1795 vyreklamoval, chtěl mu svěřit vedení banky. Úspěšně podnikal: v roce 1801 postavil v Passy první továrnu na zpracování bavlny, za blokády Francie založil cukrovar na výrobu řepného cukru. Za služby vlasti mu Napoleon udělil řád Čestné legie a v roce 1812 byl jmenován baronem, zasedal ve sněmovně (obhajoval například zrušení trestu smrti). Působil jako správce Francouzské banky a v roce 1818 se podílel na založení první spořitelny ve Francii. Byl také členem a zakladatelem mnoha učených a filantropických společností, podporoval i lékařský výzkum.
Jako amatér se velmi zajímal o botaniku a konchologii, jeho botanická knihovna obsahovala asi 30 tisíc svazků. V roce 1816 byl zvolen členem akademie věd. Svého bohatství využil k nákupu velkých herbářů i sbírek ulit. Získal sbírky L. G. Le Monniera, E. P. Ventenata, P. Commersona, N. L. Burmana, J. J. Houtoua de Labillardièra, A. M. F. J. Palisota de Beauvois, R. Desfontaina. Také měl sbírkový materiál A. v. Humboldta, A. Bonplanda, R. Browna, A. P. de Candolla, J. P. Gaimarda, C. Gaudichaud-Beauprého, navíc i vzorky od Francouzské východoindické společnosti. Jeho herbář obsahoval asi 250 tisíc položek, tj. asi 87 000 druhů, sbírka lastur měla asi 10 tisíc kusů.
Tento mecenáš umožnil mnoha vědcům studovat své sbírky, využíval je např. K. S. Kunth. Jeho herbář a knihovna jsou zřejmě nejbohatší v Evropě, dnes jsou přístupné ke studiu v Conservatoire et Jardin botaniques v Ženevě. Kromě publikací o bankovnictví vydal katalog své knihovny Musée botanique de M. Delessert (1845) a s J. C. Chenuem spolupracoval na konchologických pracích. Byl editorem pěti dílů Icones selectae plantarum (1820–46) s 500 celostránkovými ilustracemi, jejichž autorem byl Pierre Jean François Turpin (1775–1840), popisy k nim vytvořil A. P. de Candolle.

Standardní autorská botanická zkratka jeho jména je DELESS., v IPNI je uveden u 22 záznamů.

Icones selectae plantarum