HIBISCUS VITIFOLIUS L. – ibišek / ibištek

Syn.: Abelmoschus vitifolius (L.) Hassk., Fioria vitifolia (L.) Mattei, Hibiscus cuspidatus Edgew., Hibiscus heterotrichus DC., Hibiscus jatrophifolius A. Rich., Hibiscus lepidospermus Miq., Hibiscus modaticus Hochst. ex A. Rich., Hibiscus natalitius Harv., Hibiscus obscurus A. Rich., Hibiscus obtusifolius Willd., Hibiscus serratus Wall., Hibiscus strigosus Schumach. et Thonn.
Čeleď: Malvaceae – slézovité

Hibiscus vitifolius

Rozšíření: Druh s velkým areálem v Africe a Asii. Africká část zaujímá subsaharskou oblast na západ po Ghanu a Mali, na jih až do Jihoafrické republiky, roste i na Sokotře. V Asii se vyskytuje na Arabském poloostrově, od Pákistánu po Srí Lanku, snad i v jihovýchodní Asii, zejména v Indonésii, jako původní se udává i v severovýchodní Austrálii. Zplanění bylo zaznamenáno v západní Austrálii i v tropické Americe.

Ekologie: Provází okraje křovin, zarostlé kamenné tarasy v zemědělské krajině, roste i podél komunikací nebo na dalších částečně disturbovaných místech, též jako plevel v rýžovištích. Vystupuje až do nadmořské výšky 2500 m.

Hibiscus vitifolius

Popis: Přímá nebo rozkladitě větvená bylina nebo polokeř, dorůstá výšky až 2,5 m; lodyha i listy jsou pokryty hvězdovitými chlupy. Listy jsou střídavé, v obrysu široce vejčité, dlanitě 3–7laločné, 3–8 cm dlouhé a 2–6 cm široké, na bázi srdčité; palisty jsou nitkovité, 2–4 mm dlouhé; řapík je 1–5 cm dlouhý. Květy jsou 5četné, úžlabní, jednotlivé; květní stopky jsou 1,5–3 cm dlouhé; podkališních listenců je 8–12, čárkovitých, dosahujících do poloviny kalicha, 0,6–1(–2) cm dlouhých a asi 1 mm širokých; kalich je 1,5–2 cm dlouhý, srostlý zhruba do poloviny délky, cípy jsou vejčité, špičaté; korunní lístky jsou obvejčité, 3–5 cm dlouhé, žlutavé, uprostřed červenohnědé; tyčinky srůstají do sloupku 1–2 cm dlouhého; semeník je svrchní, chlupatý. Plodem je kulovitá tobolka o průměru 1–1,5 cm, žebrovaná, s 5 pouzdry, se zobánkem 3–5 cm dlouhým; ledvinitá semena jsou v pouzdrech po 2–4.

Poznámka: Druh je morfologicky dosti proměnlivý, zejména v typu a intenzitě odění.

Hibiscus vitifolius
Hibiscus vitifolius
Hibiscus vitifolius
Hibiscus vitifolius

Fotografovala Věra Svobodobová, dne 14. 2. 2014 (Srí Lanka, Dambulla).