Syn.: Centella homalocarpa Drude, Centella verticillata (Thunb.) Fourc., Homalosciadium homalocarpum (F. Muell.) H. Eichler, Homalosciadium verticillatum Domin, Hydrocotyle ambigua Britton, Sterns et Poggenb., Hydrocotyle australis J. M. Coult. et Rose, Hydrocotyle bonariensis var. tribotrys (Ruiz et Pav.) G. Don, Hydrocotyle canbyi J. M. Coult. et Rose, Hydrocotyle cuneata J. M. Coult. et Rose, Hydrocotyle homalocarpa F. Muell., Hydrocotyle polystachya var. triradiata A. Rich., Hydrocotyle prolifera Kellogg, Hydrocotyle racemosa Sessé et Moc. ex DC., Hydrocotyle superposita Baker, Hydrocotyle umbellata var. ambigua A. Gray, Hydrocotyle vulgaris var. verticillata (Thunb.) Pers.
Čeleď: Araliaceae Juss. – aralkovité

Hydrocotyle verticillata
Rozšíření: Druh má rozsáhlý areál. Jako původní se uvádí ze Severní Ameriky, kde roste ve Spojených státech podél západního i východního pobřeží a na jihu i ve vnitrozemí (původnost výskytu na Havajských ostrovech je nejistá), dále v celé Střední Americe a na ostrovech v Karibském moři. V Jižní Americe se vyskytuje v Bolívii, Paraguayi, Uruguayi, severní Argentině a Chile, dále v Austrálii a v Africe od Somálska až po Jihoafrickou republiku. Zdomácnělý je hlášen ze Španělska a z Japonska, kde má invazní charakter.
Ekologie: Roste v tropech a subtropech, méně často v mírném pásmu, v bažinách a na březích potůčků, zpravidla na osluněných místech. Dobře snáší i brakickou vodu, ale ve vnitrozemí stoupá až do nadmořských výšek 1500 m.
Hydrocotyle verticillata
Popis: Drobná vytrvalá bylina dorůstající výšky 10–30 cm; oddenek se plazí na povrchu půdy a často i na dně mělké vodní nádrže. Listy vyrůstají jednotlivě v uzlinách na oddenku, jsou dlouze řapíkaté, se štítovitou, okrouhlou čepelí na okraji oddáleně vroubkovanou. Lodyhy vyrůstají rovněž v uzlinách, nesou 1–15květé přesleny drobných 5četných květů; korunní lístky jsou nepatrné; tyčinek je 5; gyneceum se spodním semeníkem srůstá ze 2 plodolistů. Plodem jsou dvounažky.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) je zařazen mezi druhy vyžadující pozornost (LC – least concern), v USA je přirozený výskyt ohrožen ve státech Massachusetts (threatened) a New York (endangered), ve státě Rhode Island zřejmě vyhynul.

Hydrocotyle verticillata
Hydrocotyle verticillata
Hydrocotyle verticillata

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 17. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Wilderness, Garden Route National Park, niva říčky Serpentine).