Syn.: Iris attica Boiss. et Heldr.
Čeleď: Iridaceae – kosatcovité
Rozšíření: Nevelký areál se rozkládá především v Řecku (na pevnině i na ostrovech v Egejském moři), přesahuje i do Severní Makedonie. Dále je znám z Turecka z více míst v západní a centrální Anatolii.
Ekologie: Preferuje výslunná, kamenitá stanoviště v nadmořské výšce 400–2100 m, spíš lokálně na horských svazích s nízkými jalovcovými porosty a borovými solitéry, dominuje na skalních teráskách. Kvete od února do května.
Popis: Vytrvalá bylina 8–12(–14) cm vysoká, s hlízovitě ztloustlým oddenkem; tvoří lodyhu nanejvýš 1 cm dlouhou, která nese jediný květ. Listy jsou přízemní, výrazně srpovitě zahnuté, sivozelené, dlouhé 5–8 cm, široké 4–9(–12) mm. Květ je podepřen bylinnými obkopinatými listeny toulce; tenká okvětní trubka je 2,5–7 cm dlouhá; vnější cípy okvětí jsou obvejčité, odstálé, dolů svěšené, úzce nehetnaté, 3,5–5 cm dlouhé a 1–1,8 cm široké; u žluté formy mívají v bazální polovině bílý kartáček, kolem nějž může být hnědá skvrna, případně kresba tvořená hnědou žilnatinou, modrofialová forma má vnější lístky až fialově purpurové, s žilnatinou podobné až červenohnědé barvy a bílým nebo bleděmodrým kartáčkem; vztyčené vnitřní okvětní cípy jsou krátce nehetnaté, obvejčité, žluté nebo modré až fialové, 3,5–5 cm dlouhé a 1,6–2,5 cm široké; tyčinky jsou 3; bliznová ramena jsou 2,2–2,5 cm dlouhá, s 2 tupými nebo špičatými laloky. Plodem je tobolka.
Poznámka: Nominátní poddruh Iris pumila subsp. pumila je kontinentální taxon, který se vyskytuje ve střední a jihovýchodní Evropě a zasahuje až do centrálního Ruska; do Řecka již nezasahuje. Odlišuje se poněkud větší velikostí ve většině znaků, zejména širšími, méně srpovitými listy; důležitým rozdílem je odlišný počet chromosomů: na rozdíl od subsp. attica, která je diploidní (2n = 16), je nominátní subsp. pumila tetraploidní (2n = 32).
Fotografováno dne 7. 5. 2015 (Řecko, na úbočí Parnassu).