IRIS PALLIDA Lam. – kosatec bledý

Syn.: Iris ×germanica subsp. pallida (Lam.) O. Bolòs et Vigo
Česká jména: kosatec bledý (Mareček 1997)
Čeleď: Iridaceae – kosatcovité

Iris pallida

Rozšíření: Původem pochází z pobřeží Jaderského moře, kde roste od italského podhůří Alp přes Slovinsko až do chorvatské Dalmácie a pobřežních oblastí Černé Hory; není vyloučeno, že k tomuto druhu patří i některé typy z Blízkého východu. Odedávna je v kultuře, výjimečně může i ve střední Evropě zplaňovat (většinou spíše než zplanění ale jde o dlouhodobě přežívající rostliny z výsadeb).

Ekologie: V původním areálu roste na suchých křovinatých svazích, zejména na vápencovém podkladu.

Popis: Vytrvalá bylina, dorůstá výšky 20–60 cm, s dužnatým, plazivým oddenkem. Listy jsou kratší než lodyha, mečovité, špičaté, šedozelené, sivě ojíněné. Květenstvím je 2–3květý vějířek. Květy jsou velké, na bázi s toulcem tvořeným suchomázdřitými listeny; okvětní trubka je 0,8–1,2 cm dlouhá, cípy okvětí jsou až 7 cm dlouhé, většinou světle modré nebo světle modrofialové, vzácněji bílé, vnější cípy okvětí směřují téměř vodorovně a mají dolů ohnuté špičky, na střední žilce je nápadný žlutý kartáček chlupů, vnitřní okvětní cípy směřují šikmo vzhůru a špičkami jsou k sobě skloněné; 3 tyčinky jsou ukryty pod čnělkami; semeník je spodní, čnělka je rozčleněna v 3 lupenitá ramena. Tobolky jsou vejcovité, 3–4 cm dlouhé.

Využití: Jeden ze základních druhů pěstovaných kosatců, zřejmě patří k rodičovským druhům, užitých při křížení. Dnes se u nás nejčastěji pěstuje kultivar ‘Variegata’ s panašovanými, žluto-zelenými listy.

Poznámka: V rámci tohoto druhu se dnes rozlišuje na úrovni poddruhů několik velmi podobných typů z přírodních stanovišť. Všechny se vyznačují charakteristickými listeny toulce pod květy, které jsou úplně celé suchomázdřité. V severozápadní části areálu je to Iris pallida subsp. cengialti, na jihu areálu je to Iris pallida subsp. illyrica.

Iris pallidaIris pallida
Iris pallida
Iris pallida
Iris pallida
Iris pallida

Fotografovali Pavel Sekerka a Ladislav Hoskovec, červen 2011 (Česko, Průhonice, Botanická zahrada Chotobuz).