IRIS TECTORUM Maxim. – kosatec střešní

Syn.: Evansia tectorum (Maxim.) Klatt, Iris chinensis Bunge, Iris rosthornii Diels, Tectiris tectorum (Maxim.) M. B. Crespo, Mart.-Azorín et Mavrodiev
Česká jména: kosatec střešní (Mareček 1997)
Čeleď: Iridaceae – kosatcovité

Iris tectorum

Rozšíření: Druh jihovýchodní Číny, vyskytuje se v oblasti sahající od provincií Jün-nan a Kuang-si přes S‘-čchuan, Chu-pej a Če-ťiang až po Šen-si a Šan-si. Jako okrasná trvalka byl vysazován i v mnoha dalších částech východní Asie, je uváděn také z Bhútánu, Korejského poloostrova i Japonska.

Ekologie: Roste v lesních lemech, na březích vodních toků a na mokrých loukách, v nadmořských výškách od 500 až do 3500 m. Kvete od dubna do května.

Popis: Vytrvalá bylina s plazivým oddenkem. Většina listů je přízemních, jejich trsy jsou vějířovité, čepele jsou široce mečovité, 15–50 cm dlouhé a 1,5–3,5 cm široké, zakřivené, rýhované, žlutozelené. Květonosné lodyhy jsou 1–2krát větvené, s 1–2 listy; listeny toulce bývají 2 nebo 3, jsou kopinaté, 3,5–7,5 cm dlouhé a až 2,5 cm široké, zelené na vrcholu zašpičatělé; květy vyrůstají po 1–2, jsou modré až modronachové, někdy i bílé (Iris tectorum f. alba), dosahují až 10 cm v průměru, okvětní trubka je zhruba 3 cm dlouhá, vnější okvětní cípy jsou široce vejčité, 5–7 cm dlouhé a asi 4 cm široké, tmavě skvrnité, s výrazným bílým hřebínkem, vnitřní okvětní cípy jsou rozestálé, eliptické, až 5 cm dlouhé a asi 3 cm široké. Plodem je elipsoidní až obvejcovitá tobolka, až 6 cm dlouhá, semena jsou černohnědá, s drobným arilem.

Využití: Používá se v čínské tradiční medicíně. V Japonsku býval sázen na doškové střechy, do evropských zahrad se dostal v roce 1874. Vzácně se lze s ním setkat i v zahradách střední Evropy, mírnou zimu snáší poměrně dobře (bezpečně až do -10 °C), při silnějších mrazech je doporučován zákryt. Na příhodných světlých stanovištích se rychle rozrůstá.

Iris tectorumIris tectorum
Iris tectorum
Iris tectorum
Iris tectorum
Iris tectorum
Iris tectorum

Fotografováno od 4. do 17. 5. 2025 (Česko, kultura).