IXORA TIMORENSIS Decne.

Syn.: Ixora klanderiana F. Muell., Ixora kochii Bremek., Ixora littorea (Miq.) Kuntze, Ixora quinquefida R. Br., Ixora quinquefida R. Br. ex Fawc., Pavetta littorea Miq., Pavetta timorensis (Decne.) Miq.
Čeleď: Rubiaceae – mořenovité

Ixora timorensis

Rozšíření: Vyskytuje se v Top Endu australského Severního teritoria, na severu a severovýchodě Queenslandu (k jihu zasahuje zhruba po město Mackay), na Nové Guineji a na Malých Sundách.

Ekologie: Roste jako podrostová dřevina v tropických lesích, v galeriových a monzunových lesích, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 200 m.

Ixora timorensis

Popis: Menší strom s listy vstřícnými, řapíkatými, eliptickými až obkopinatými, 9–21 cm dlouhými a 3–9,5 cm širokými, na bázi klínovitými, celokrajnými, na vrcholu špičatými; palisty jsou 4–8 mm dlouhé, špičaté. Květenství je terminální, latnaté, kališní cípy jsou méně než 0,5 mm dlouhé, jemně chlupaté, koruna je řepicovitá, 5–7 mm dlouhá, bílá až nažloutla, korunní trubka je chlupatá, 4 korunní cípy jsou až 6 mm dlouhé, vně lysé; 4 tyčinky s dlouhými čárkovitými prašníky jsou rozestálé mezi korunními cípy, čnělka je v horní části chlupatá. Plody jsou kulovité, dosahují až 10 mm v průměru.

Poznámka: Celosvětově rozšířená čeleď mořenovitých (Rubiaceae) je velmi početná, v současnosti zahrnuje zhruba 620 rodů a okolo 13 tisíc druhů. Z Austrálie je uváděno na 60 rodů s přibližně 343 druhy, kromě rodu Ixora sem patří ještě například rody Aidia, Atractocarpus, Guettarda, Larsenaikia, Morinda, Myrmecodia, Oldenlandia, Ophiorrhiza, Scyphiphora, Timonius a mnohé další.

Ixora timorensis
Ixora timorensis
Ixora timorensis
Ixora timorensis

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, Cape Tribulation).