Syn.: Sabina occidentalis (Hook.) Antoine
Česká jména: jalovec západoamerický (Klika et al. 1953)
Čeleď: Cupressaceae Bartl. – cypřišovité
Juniperus occidentalis
Rozšíření: Druh západu Severní Ameriky, jeho areál se táhne v poměrně úzkém pásu přes Kaskádové pohoří, sušší oblasti východního Oregonu a Sierra Nevadu až po San Bernardino Mountains, tedy od států Washington přes Oregon až na jih Kalifornie, okrajově zasahuje i na západ států Idaho a Nevada. Jsou rozlišovány dvě variety, nominátní se vyskytuje na severu areálu, v Kalifornii najdeme varietu Juniperus occidentalis var. australis.
Ekologie: Roste na suchých kamenitých a skalnatých stanovištích, na horských svazích, nejčastěji v nadmořských výškách od (200–)1000 až do 3000 m.
Juniperus occidentalis
Popis: Jednodomý nebo dvoudomý strom dosahující výšky okolo 20(–30) m, s jediným kmenem a korunou kuželovitou až skoro okrouhlou. Borka je červenohnědá až hnědá, odlupující se plátech. Větve jsou odstálé až vystoupavé, větvičky rovné, v průřezu hranaté; listy jsou dvoutvaré, zelené až šedozelené, na okraji jemně zubaté, na hřbetě s výraznou vejčitou až eliptickou žlázkou, odstálé jehlicovité listy jsou 3–6 mm dlouhé, šupinovité listy jen 1–3 mm dlouhé, přitisklé, na vrcholu špičaté nebo tupé. Samičí šištice dozrávají druhým rokem, jsou vejcovité, 5–10 mm dlouhé, modré až modročerné, se 2(–3) semeny.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2013) řadí tento jalovec k méně dotčeným druhům (LC).
Juniperus occidentalis
Juniperus occidentalis
Juniperus occidentalis
Juniperus occidentalis
Juniperus occidentalis
Juniperus occidentalis
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 20. 8. 2017 (USA, Oregon, Burnt Ranch u řeky John Day River).