Syn.: Ledum groenlandicum Oeder, Ledum latifolium Jacq., Ledum palustre subsp. groenlandicum (Oeder) Hultén, Ledum palustre var. latifolium (Jacq.) Hook.
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Rozšíření: Roste v severní části Severní Ameriky, od Aljašky přes celou Kanadu až do USA, na západě ještě ve státech Oregon a Idaho, na východě po Pennsylvánii, a dále v Grónsku. Vysazen byl v Evropě v Německu a ve Velké Británii.
Ekologie: Provází otevřená vrchoviště i nezapojené rašelinné lesy, okraje vodních toků, ale i vlhkou tundrovou nebo alpínskou keříčkovou vegetaci na chráněnějších místech. Nejčastěji na stanovištích živinami chudých, zamokřených.
Popis: Stálezelený keř s podzemními výběžky, dorůstající výšky 0,2–1,5 m; větvičky s nežláznatými bílými trichomy, zploštělými, šupinovitými žlázkami a často ještě s dlouhými rezavými chlupy. Listy jsou krátce řapíkaté, vejčitě kopinaté až téměř čárkovité, 2–5 cm dlouhé a 1,5–2,5 cm široké, kožovité, na líci zelené, někdy téměř lysé, často svraskalé a lesklé, na rubu s šupinovitými žlázkami a nežláznatými, často rezavými chlupy, střední žilka je na spodní straně listu hustým oděním zcela překryta, na okraji jsou podvinuté, na vrcholu špičaté, po rozemnutí silně voní. Květenství tvoří terminální, zkrácený, často polokulovitý hrozen nebo okolík; květní stopky jsou 1,2–2,5 cm dlouhé; květy jsou pravidelné, pětičetné; kalich je na bázi srostlý, cípy jsou 1–1,5 mm dlouhé; korunní lístky jsou nanejvýš jen na bázi srostlé, 5–7 mm dlouhé, bílé; tyčinek je obvykle 8; semeník je svrchní. Plody jsou 3–5,5 mm dlouhé krátce elipsoidní tobolky na zakřivených stopkách.
Využití: Původní obyvatelé Ameriky dřevinu sbírali a připravovali z ní velmi chutný čaj (anglicky se tyto rostliny označují jako Labrador tea).
Poznámka: Nedávné výzkumy prokázaly, že rod rojovník (Ledum), kam býval dříve tento druh řazen, je třeba připojit mezi pěnišníky (Rhododendron); morfologicky je tato fúze odůvodněna přítomností analogických typů trichomů. V „klasickém“ pojetí je hlavním rozdílem (téměř) volná, aktinomorfní koruna.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 9., 16. a 18. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Strathcona Provincial Park, Forbidden Plateau a Mt. Robson Provincial Park; Alberta, NP Jasper, Maligne Lake).