Syn.: Lilium aurantiacum Weston
Česká jména: lilije zlatá (Presl 1846), lilie cibulkonosná (Kubát 2002)
Slovenská jména: ľalia cibuľkonosná (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Liliaceae – liliovité
Rozšíření: Druh se vyskytuje ve střední a jižní Evropě. Kromě nominátního poddruhu (na našich snímcích) je v jižní a západní Evropě rozlišován ještě poddruh Lilium bulbiferum subsp. croceum.
V Česku se lilie cibulkonosná objevuje především v horských oblastech Sudet a v Bílých Karpatech.
Ekologie: Roste na lesních loukách a v lesních lemech, na křovinatých stráních, v podhůří a nižších horských polohách. Kvete od června do července.
Popis: Vytrvalá bylina s vejcovitou cibulí a lodyhou přímou, 40–120 cm dlouhou, dole lysou, nahoře chlupatou. Listy jsou střídavé, kopinaté až eliptické, v úžlabí listů se i u mladých rostlin vytvářejí kulaté zelené pacibulky, kterými se tato lilie dobře rozmnožuje, přičemž oranžový až žlutočervený květ se objevuje většinou až u rostlin starších. Květy samy jsou sterilní.
Ohrožení a ochrana: Lilie cibulkonosná je hodnocena jako silně ohrožený druh naší květeny (C2b) a ve stejné kategorii je chráněna i zákonem (§2). Zákonem chráněným druhem je na Slovensku, v Maďarsku a ve Švýcarsku.
Poznámka: V zahradách se pěstovala už za časů našich babiček. Tento druh – podobně jako většina jiných lilií – upřednostňuje dobrou zahradní půdu a polostín, vhodná je i podsadba nižších druhů rostlin. Dnes je botanicky čistý druh v kultuře na ústupu, bývá nahrazován spolehlivěji kvetoucími hybridy, především holandské provenience.
Fotografováno od 25. 5. do 13. 7. 2003 (Česko, kultura a Bílé Karpaty, Čertoryje).