LOBELIA MONTANA Reinw. ex Blume – lobelka

Syn.: Lobelia brevisepala (Y. S. Lian) Lammers, Lobelia reflexisepala Lammers, Lobelia wardii C. E. C. Fisch., Piddingtonia cyanocarpa Hassk., Piddingtonia montana (Reinw. ex Blume) Miq., Piddingtonia patens Miq., Pratia brevisepala Y. S. Lian, Pratia montana (Reinw. ex Blume) Hassk., Pratia reflexa Y. S. Lian, Pratia wardii (C. E. C. Fisch.) E. Wimm., Speirema montanum (Reinw. ex Blume) Hook. f. et Thomson
Čeleď: Campanulaceae – zvonkovité

Lobelia montana

Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie, vyskytuje se v oblasti od jihočínské provincie Jün-nan na severu přes Vietnam a Malajsii až po indonéskou Sumatru a Jávu na jihu. Části literatury je uváděn i ze severní Indie a Nepálu.

Ekologie: Roste ve vlhkých horských lesních lemech a v křovinách, ve vlhkých roklích a na horských loukách, stoupá až do nadmořské výšky okolo 4000 m. Kvete nezřídka po celý rok.

Lobelia montana

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou poléhavou, vystoupavou až přímou, až 200 cm dlouhou, většinou větvenou, v průřezu okrouhlou, lysou nebo vzácněji řídce chlupatou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, eliptické, kopinaté až vejčité, 3,5–13 cm dlouhé a 1,2–4,6 cm široké, na bázi klínovité nebo zaokrouhlené, na okraji vroubkované až pilovité, na vrcholu zašpičatělé, lysé, vzácněji olysalé. Květy vyrůstají jednotlivě v úžlabí listů, jejich stopky jsou až 5,5 cm dlouhé, lysé; kalich je zvonkovitý, lysý, kališní cípy jsou čárkovité, 2–14 mm dlouhé, odstálé, poněkud zahnuté, celokrajné; koruna je namodralá až tmavě fialová, pysk bývá světlejší nebo pruhovaný, s bílou kresbou, 15–26 mm dlouhý, vně lysý, uvnitř chlupatý, dorsální laloky jsou čárkovité, ventrální eliptické, zašpičatělé; tyčinkový sloupek je lysý, až 2,5krát delší než prašníky. Plodem je kulovitá bobule, 6–15 mm dlouhá, ve zralosti fialová až skoro černá.

Lobelia montana
Lobelia montana
Lobelia montana
Lobelia montana

Fotografoval Mário Duchoň, ve dnech 3. 2. a 4. 3. 2013 (Indonésie, Sumatra, Gunung Singgalang a lesy pod Gunung Sibayak, Berastagi).