Syn.: Pulsatilla austriaca (Aichele et Schwegler) Landolt
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité

Pulsatilla alpina subsp. austriaca

Rozšíření: Roste v centrální části východních Alp v Itálii a Rakousku, zcela okrajově přesahuje i do nejvýchodnějšího Švýcarska. Areál se táhne přibližně od skupiny Ortler po Korutany a Štýrsko, na jih zasahuje do Dolomitů.

Ekologie: Stanovištěm jsou alpínské trávníky na nevápnitých podkladech, řidčeji i na odvápněném dolomitu. Lokality leží v nadmořských výškách 1000–2700 m.

Pulsatilla alpina subsp. austriaca

Popis: Vytrvalá bylina, 15–25 cm vysoká, s čupřinatým oddenkem a podzemními výběžky; lodyha přímá, téměř lysá. Přízemní listy 2–3, řapíkaté, trojnásobně zpeřené, úkrojky posledního řádu asi 1,2 cm dlouhé a 0,6 cm široké, peřenosečné, na okraji nepodvinuté a obvykle téměř lysé, na úkrojcích 3. řádu s 3–15 zuby; úkrojky 1–2. řádu řapíčkaté. Květy jednotlivé, miskovité, 3,5–4,5 cm v průměru, okvětní lístky bílé. Plodem je ochmýřená nažka.

Poznámka: Převážně acidofilní, drobnokvětý, bílý typ z okruhu koniklece alpínského (Pulsatilla alpina). Občas se vyskytuje na společných lokalitách se žlutokvětým poddruhem P. a. subsp. apiifolia. Blízce příbuzný je poddruh Pulsatilla alpina subsp. alba, který zahrnuje rostliny z Harzu, Krkonoš a Karpat, které jsou – jak bylo nedávno zjištěno – morfologicky poněkud odlišné od rostlin alpských: jejich listy jsou na okraji výrazně brvité.

Pulsatilla alpina subsp. austriaca
Pulsatilla alpina subsp. austriaca
Pulsatilla alpina subsp. austriaca

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 17. a 18. 6. 2017 (Itálie, Dolomity, Passo Pordoi, svah hory Sasso Beccé a úpatí Tre Cime di Lavaredo).