Syn.: Dortmanna diversifolia (Willd. ex Schult.) Kuntze, Dortmanna rupestris (Kunth) Kuntze, Dortmanna tenera (Kunth) Kuntze, Dortmannia tenera (Kunth) Kunth, Lobelia polygalifolia Willd. ex Schult., Lobelia rupestris Kunth, Lobelia subpubera var. weberbaueri (Zahlbr.) E. Wimm., Lobelia veronicifolia Willd. ex Schult., Lobelia weberbaueri Zahlbr., Rapuntium rupestre (Kunth) C. Presl, Rapuntium tenerum (Kunth) C. Presl, Rapuntium veronicifolium (Willd. ex Schult.) C. Presl
Čeleď: Campanulaceae – zvonkovité
Rozšíření: Jihoamerický druh, roste ve vysokých Andách od severozápadní Venezuely, v Kolumbii, Ekvádoru, Peru a Bolívii.
Ekologie: Provází lesní světliny, křovinaté porosty a travinobylinnou vegetaci v nadmořské výšce 1700–4000 m.
Popis: Vytrvalá bylina vysoká 15–30 cm; oddenek je plazivý; lodyhy jsou lysé, řídce olistěné. Listy jsou střídavé, na okraji oddáleně zoubkované, na vrcholu tupé nebo špičaté, dolní jsou kopisťovité, 2–3 cm dlouhé a 0,7–0,8 mm široké, na bázi zúžené do řapíku, horní jsou přisedlé, čárkovité, asi 1,5 cm dlouhé a 0,2 cm široké. Květenství je řídký hrozen; květní stopky jsou 11–17 mm dlouhé; listeny jsou čárkovité, zoubkované, 2–8 mm dlouhé; kališní lístky jsou šídlovité, asi 3 mm dlouhé; koruna je souměrná, asi 1 cm dlouhá, světle modrá nebo nafialovělá; nitky tyčinek nesrůstají s korunou, ale tvoří krátkou trubku; gyneceum srůstá ze 2 plodolistů, semeník je spodní. Plodem je dvoupouzdrá tobolka, otvírá se chlopněmi.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 8. 1. 2016 (Venezuela, Sierra Nevada de Mérida, svahy Pico Bolívar).