Syn.: Arenaria filifolia Forssk.
Čeleď: Caryophyllaceae – hvozdíkovité
Rozšíření: Typický afromontánní druh. Roste v horách východní Afriky, kde byla zaznamenána v Eritreji a Etiopii, a dále na jihozápadě Arabského poloostrova v Saúdské Arábii a v Jemenu. V literatuře uváděný výskyt na Kilimandžáru v Tanzánii se zřejmě týká jiného druhu.
Ekologie: Roste na kamenitých místech a v nízké vegetaci horských trávníků, v nadmořských výškách 1500–3300 m. Ačkoli tropická, přesto velmi otužilá rostlina rostoucí na místech, kde nejnižší teploty klesají až k 0 °C.
Popis: Velmi drobná vytrvalá bylina, dosahující výšky asi 5 cm (sterilní rostliny poněkud připomínají mech). Oddenek je vertikální, dřevnatý, z něj vyrážejí poléhavé, hustě olistěné, 4–25 cm dlouhé lodyhy. Listy jsou přisedlé, šídlovité, 5–15 mm dlouhé a 0,3–0,5 mm široké, často tvoří úžlabní svazečky. Květy tvoří koncové vidlany, květní stopky jsou 4–14 mm dlouhé, někdy s řídkými žlázkami, kališní lístky jsou volné, kopinaté, 4–7 mm dlouhé, výrazně 3žilné, často žláznaté, korunní lístky jsou o něco delší než kalich, rovněž nesrostlé, na vrcholu zaokrouhlené (nevykrojené), bílé. Tyčinek je 5, gyneceum srůstá ze 3 plodolistů, na vrcholu svrchního semeníku vyrůstají 3 stylodia. Plodem je vejcovitá tobolka otevírající se 3 zuby.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 15. 2. 2010 (Jemen, Jabal Haráz, Hajjarah) a Věra Svobodová, dne 13. 4. 2010 (Jemen, Bokur).