Syn.: Polygala senensis auct.
Čeleď: Polygalaceae Hoffmanns. et Link – vítodovité
Rozšíření: V tomto pojetí se vyskytuje v Africe v Etiopii a Somálsku a na Arabském poloostrově v Ománu (Dhofar), Jemenu a na jihozápadě Saúdské Arábie.
Ekologie: Roste na kamenitých místech v řídkých porostech akácií nebo dracén, také ve vádí. Vystupuje až do nadmořské výšky 2000 m.
Popis: Polokeřík 10–100 cm vysoký, řidčeji liána šplhající až do 2 m; stonky i listy jsou krátce chlupaté. Listy jsou střídavé, obkopinaté, 0,5–2,2(–3) cm dlouhé a 0,2–0,8 mm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené nebo mělce vykrojené. Květenství jsou chudé úžlabní hrozny až 2 cm dlouhé, delší než podpůrný listen; květní stopky jsou 0,3–1 cm dlouhé; 3 vnější kališní lístky jsou volné, 2,5–6 mm dlouhé, křídla jsou eliptická, 6–14 mm dlouhá a 4–11 mm široká, v době květu sytě žlutá nebo růžová, po odkvětu hnědnou; korunní lístky jsou nachové, kratší než křídla, dolní je na konci kartáčkovitě roztřepený; tyčinek je 8; semeník je svrchní, dvoupouzdrý. Tobolka je zploštělá, eliptická, 5–8 mm dlouhá; semena mají vyvinuto masíčko.
Poznámka: Mnozí badatelé spojují tyto rostliny s druhem Polygala senensis, který byl popsán z Mosambiku a je široce rozšířen ve východní Africe. Odlišuje se především bylinným vzrůstem a delšími hrozny květů, které většinou mají růžová křídla. Ve východní Africe se vyskytují i další příbuzné taxony. Na Arabském poloostrově se vymyká všem ostatním zástupcům rodu převažující žlutou barvou křídel.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 22. a 23. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, mezi Mughsayl a Ajdarawt).