Čeleď: Primulaceae – prvosenkovité
Rozšíření: Východní Himálaj – Bhútán, severovýchodní Indie (Sikkim), jihozápadní Čína (jižní Tibet a severozápadní Jün-nan).
Ekologie: Roste na travnatých svazích, loukách, pasekách, u okrajů lesů a na březích potoků, v nadmořské výšce od 2700 až do 5000 m. Kvete v květnu až září.
Popis: Vytrvalá bylina. Listy vyrůstají v přízemní růžici, řapík je křídlatý, čepel podlouhlá, obkopinatá až podlouhle kopisťovitá, 2–13 × 0,5–2(–3) cm, na bázi se zužující, na vrcholu špičatá nebo okrouhlá, na okraji nepravidelně zubatá, obvykle bíle nebo žlutě pomoučená nebo řídce žláznatá. Květenstvím je mnohokvětá zploštělá hlávka na stvolu 10–30(–45) cm vysokém, na povrchu alespoň ve vrcholové části pomoučená. Jednotlivé květy jsou odstálé až nicí, velmi krátce stopkaté, kalich je zvonkovitý, poněkud asymetrický, s vejčitými až eliptickými cípy, vzácně kopinatými, s vrcholem tupým až špičatým, často nafialovělý, bíle pomoučený. Koruna je trubkovitá, s rozevřenými obvejčitými cípy, purpurově modrá se žlutým středem, 6–9 mm dlouhá. Plodem je téměř kulovitá tobolka.
Využití: Pěstuje se na skalkách a na záhonech, je mrazuvzdorná, v zimě potřebuje ochranu před vlhkem. Avšak jen zřídka se v kultuře setkáváme s botanicky čistými exempláři.
Poznámka: V rámci druhu se rozlišují 3 poddruhy, kromě nominátního P. c. subsp. capitata (květenství je diskovité, listy bíle pomoučené) je to ještě poddruh P. c. subsp. lacteocapitata (květenství je kulovité, listy se žlutým nebo krémovým povlakem) a P. c. subsp. sphaerocephala (listy jsou zelené, bez povlaku).
Fotografovala Ljuba Procházková, dne 26. 10. 2012 (Bhútán, údolí Phobjika).