Syn.: Azalea japonica (Blume) Kuntze, nom. illeg., Hymenanthes japonica Blume, Rhododendron degronianum subsp. heptamerum (Maxim.) H. Hara, Rhododendron japonicum (Blume) C. K. Schneid., nom. illeg., Rhododendron metternichii Siebold et Zucc., Rhododendron metternichii var. heptamerum Maxim.
Čeleď: Ericaceae – vřesovcovité
Rozšíření: Endemit středního a jižního Japonska. Jsou zde rozlišovány čtyři variety, nominátní se vyskytuje v centrální a jižní části země, var. hondoense se objevuje na západě a v centrální části Honšú a na ostrově Šikoku, var. kyomaruense v centrální oblasti Honšú a var. okiense jen na souostroví Oki v Japonském moři.
V Evropě je tento pěnišník často vysazován v zahradách a parcích, ceněná je především jeho brzká doba květu.
Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci a horských lesích. Kvete od dubna do června.
Popis: Stálezelený keř dosahující výšky 2–4 m. Listy jsou střídavé, řapíkaté, obkopinaté, 8–20 cm dlouhé a 2,5–5 cm široké, kožovité, celokrajné, na vrcholu špičaté, na líci lesklé, zelené, na rubu hustě narezavěle plstnaté. Květenství je terminální, mnohokvěté, koruna je nálevkovitá, se (6–)7 korunními cípy, růžová, lysá, dosahuje v průměru 4–5 cm; tyčinek je 14, jejich nitky jsou v dolní části bíle chlupaté, čnělka je lysá, až 3,5 cm dlouhá. Plodem je vejcovitá tobolka, až 2,5 cm dlouhá.
Poznámka: Dříve bylo často používáno pro tento druh jméno Rhododendron metternichii, které mělo vzdávat hold princi Metternichovi, „vznešenému ochránci přírodních věd“ (jak stojí psáno v dedikaci). Byl jím jistě míněn kynžvartský Klemens Václav Nepomuk Lothar kníže z Metternich-Winneburgu, ministerský předseda Rakouského císařství. Právě on zorganizoval v letech 1817–21 rakouskou vědeckou výpravu do Brazílie, které se zúčastnili i pražský profesor Johann C. Mikan a pražský botanik Johann B. Pohl.
Fotografováno dne 23. 4. 2023 (Česko, Dendrologická zahrada Průhonice).