Syn.: Azalea kamtschatica (Pall.) Kuntze, Chamaecistus kamtschaticus Regel, Rhododendron camtschaticum Pall., Therorhodion kamtschaticum (Pall.) Small
Česká jména: pěnišník kamčatský (Mareček 2001)
Čeleď: Ericaceae – vřesovcovité
Rozšíření: Amfiberingiánský druh – severovýchodní Asie (severní Japonsko, ruský Dálný východ), Aleutské ostrovy a Aljaška.
Ekologie: Roste v arktické a alpinské tundře, na loukách a vřesovištích, také v subalpinských křovinách, v pásmu od mořského pobřeží až do výšky okolo 1500 m n. m.
Popis: Nízký keř, jen 20 cm vysoký, větvený. Větve jsou přímé nebo poléhavé, nežláznatě chlupaté, někdy také žláznatě chlupaté nebo olysalé. Listy jsou nahloučené v horní části větví, střídavé, přisedlé nebo krátce řapíkaté, eliptické až obvejčité, 1–4,5(–6) cm dlouhé a 0,7–2,4 cm široké, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené nebo špičaté, pokryté nežláznatými nebo žláznatými chlupy. Květenství je vrcholové, hroznovité, 2–3květé, někdy jsou květy jednotlivé; květní stopky 1–4,7 cm dlouhé, chlupaté; listeny jsou 2, zelené, menší než listy; květy jsou pětičetné, oboupohlavné, kališní lístky úzce obvejčité, 8–21 mm dlouhé, nežláznatě nebo i žláznatě chlupaté; koruna dosahuje průměru 19–32 mm, je purpurová, vzácně i bílá, tři horní lístky s tmavější kresbou, na okraji krátce brvité, na vnější straně chlupaté, korunní trubka chybí. Plody jsou tobolky, 6–11 mm dlouhé, chlupaté.
Využití: Objevuje se i v evropských zahradách, s oblibou se sází do skalek.
Fotografováno dne 25. 7. 2008 (Rusko, Kamčatka, Jelizovskij rajon, okolí sopky Mutnovskij).