Syn.: Rhododendron haematocheilum W. G. Craib, Rhododendron limprichtii Diels, Rhododendron reginaldii Balf. f. et Forrest
Česká jména: pěnišník horský (Mareček 2001)
Čeleď: Ericaceae – vřesovcovité
Rozšíření: Východoasijský druh, vyskytuje se ve východním Tibetu, S’-čchuanu, na jihu provincie Šen-si, v Chu-pej a na jihu Kan-su. V areálu se rozlišuje několik variet tohoto morfologicky poněkud proměnlivého druhu, na našich snímcích je zachycena varieta Rhododendron oreodoxa var. fargesii.
Ekologie: Roste v horských lesích a křovinách, objevuje se v nadmořských výškách od 1800 až do 3900 m. Kvete od dubna do června.
Popis: Keř až menší strom dosahující výšky 1–8(–12) m. Listy jsou řapíkaté, eliptické až obvejčité, 4,5–10 cm dlouhé a 2–3,5 cm široké, kožovité, na bázi zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu tupé, zaokrouhlené nebo špičaté, po obou stranách lysé, se 13–15 páry vedlejších žilek. Květenství je terminální, 6–8(–12)květé, květní stopky jsou až 1,5 cm dlouhé, červeně naběhlé, žláznatě chlupaté; kališních cípů je 6 nebo 7, jsou jen 1–3 mm dlouhé, vně žláznaté; koruna je zvonkovitá, 3,5–4,5 cm dlouhá, růžová s purpurovými skvrnkami, korunních cípů je 5–8, tyčinek 12–14, jejich nitky jsou lysé nebo i chlupaté, čnělka je až 3,4 cm dlouhá, buď lysá nebo chlupatá. Plodem je elipsoidní tobolka, 18–32 mm dlouhá.
Využití: Jako dekorativní keř nalézá uplatnění i v evropských zahradách a parcích.
Fotografováno dne 9. 4. 2017 (Česko, Čechy, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).