Syn.: Azalea prinophylla Small, Azalea rosea hort. ex Loisel., Rhododendron roseum (Loisel.) Rehd.
Česká jména: pěnišník růžový (Mareček 2001)
Čeleď: Ericaceae – vřesovcovité
Rozšíření: Druh východu USA, jehož areál je výrazně disjunktivní, složený ze dvou oddělených arel. Vyskytuje se jednak na severovýchodě USA (od jihozápadu státu Maine až do Pensylvánie, dále sestupuje k jihu Appalačskými horami až do Alabamy), jednak na západním břehu řeky Mississippi (ve státech Missouri, Arkansas a na východně Oklahomy, zasahuje i na jihozápad státu Illinois).
Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci na stanovištích mokrých i sušších, na rašeliništích a v mokřinách, na skalnatých svazích a v roklích, podél břehů vodních toků, v nadmořských výškách zhruba od 100 až do 1500 m. Kvete v jarních měsících, ještě před olistěním nebo společně s listy.
Popis: Opadavý keř dosahující výšky 100–300(–500) cm. Listy jsou střídavé, řapík je žláznatě chlupatý, listová čepel vejčitá až obvejčitá, 3–9 cm dlouhá a 1,2–3,7 cm široká, po okraji brvitá, na vrcholu špičatá nebo tupá, často hrotitá, na líci řídce chlupatá, někdy i lysá, na rubu řídce až hustě chlupatá, někdy i žláznatě chlupatá. Květenství je terminální, 4–13květé, květní stopky jsou 5–26 mm dlouhé, obvykle žláznatě chlupaté; květy jsou vonné, kališní cípy jsou až 4 mm dlouhé, chlupaté nebo i žláznatě chlupaté, koruna je nálevkovitá, 25–45 mm dlouhá, světle růžová, vně chlupatá nebo i žláznatě chlupatá, korunní cípy jsou 10–23 mm dlouhé; tyčinek je 5, jsou z koruny vyniklé. Plodem je tobolka, 10–28 mm dlouhá.
Poznámka: Na území kontinentálního USA roste asi 34 druhů pěnišníků. Většina z nich se vyskytuje ve východních oblastech země, na západě najdeme jen pět druhů: až sem zasahuje areál druhu Rhododendron groenlandicum, už ryze západoamerickými druhy jsou potom například Rhododendron albiflorum nebo Rhododendron macrophyllum.
Fotografováno dne 15. 5. 2019 (Dánsko, Kodaň, Statens Naturhistoriske Museum, Botanisk Have).