Syn.: Rhus thyrsiflora Balf. f., Toxicodendron thyrsiflorum (Balf. f.) Kuntze
Čeleď: Anacardiaceae Lindl. – ledvinovníkovité
Rozšíření: Endemit ostrova Sokotra v Indickém oceánu.
Ekologie: Velmi hojný druh, dominanta zapojených křovinatých porostů v mlhami ovlivněných částech ostrova. Nejhojnější je v žulovém pohoří Haghier v centrální části Sokotry a na vápencích (Hamaderoh a Hoq) na severovýchodě ostrova, převážně v nadmořských výškách 400–1220 m. Na mělkých kamenitých půdách, v prostředí průměrných ročních teplot 20–23 °C a srážkových úhrnů 400–700 mm.
Popis: Keř nebo menší stromek dorůstající výšky až 4 m. Listy jsou střídavé, řapíkaté, trojčetné; lístky jsou obkopinaté, 3-5 cm dlouhé, na vrcholku tupé. Květenství tvoří bohatá koncová lata, delší než listy; květy jsou nenápadné, drobné, oboupohlavné, pětičetné. Plody jsou drobné načervenalé peckovice.
Poznámka: Rod Searsia zahrnuje více než polovinu druhů, dříve řazených od široce chápaného rodu škumpa (Rhus), převážně z Afriky a přilehlých oblastí Blízkého východu; byl do něj přeřazen i tento sokotranský endemit. Důvodem změny je zjištění, že rod Rhus v dosavadním pojetí představuje konglomerát vývojově odlišných linií – aby byla dodržena zásada monofyletičnosti, bylo třeba jej rozdělit do 5–6 samostatných rodů. Typickým morfologickým znakem rodu Searsia jsou trojčetné, výjimečně vícečetné dlanité listy, zatímco druhy rodu Rhus v užším slova smyslu mají listy zpeřené (jako např. Rhus typhina).
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 20. 2. 2010 (Jemen, Sokotra, planina Homhil).