Syn.: Comaropsis radicans (Cav.) DC.
Čeleď: Rosaceae – růžovité
Rozšíření: Jihoamerický druh, roste na jihu střední části Chile v regionech Los Ríos, Los Lagos a Aysén, také v Argentině v provincii Neuquén. Byl popsán z chilského ostrova Chiloé. Zda se vyskytuje i v dalších oblastech obou zmíněných zemí, není dosud jednoznačně prokázané.
Ekologie: Provází vlhký a relativně chladný valdivianský les, zejména porosty s převládajícími pabuky (např. Nothofagus antarctica) v oblastech, kde teplotní minima sotva dosahují k bodu mrazu a roční úhrn srážek činí kolem 2000 mm.
Popis: Drobná bylina s plazivými, kořenujícími nadzemními výběžky dlouhými až 70 cm. Listy jsou střídavé, trojčetné, postranní lístky jsou nestejné, výrazně menší; řapík je 2–4,5 cm dlouhý; čepel koncového lístku je téměř okrouhlá, 1,5–2 cm dlouhá a 1,7–2,4 cm široká, svraskalá, na řídce, na rubu dosti hustě chlupatá, na bázi obvykle uťatá, na okraji nepravidelně vroubkovaná až pilovitá, na vrcholu zaokrouhlená; palisty jsou blanité, kopinaté, na bázi krátce srostlé. Květy jsou jednotlivé, úžlabní, 5četné; květní stopky jsou 2–3,5 cm dlouhé, přitiskle chlupaté; kališní lístky jsou vejčité, 4,5–6 mm dlouhé, roztroušeně chlupaté, na okraji zubaté; korunní lístky jsou vejčité, 4,5–6 mm dlouhé, růžové, na vrcholu tupé; tyčinek je 15 a více; plodolistů je větší počet, volných na vyklenutém květním lůžku. Souplodí peckoviček (ostružina) je vejcovité, 4–6 mm široké; peckovičky jsou 1–2 mm dlouhé, zelenohnědé až žlutozelené.
Využití: Plody jsou jedlé.
Poznámka: Druh byl sice popsán již v roce 1799, ale do nedávné doby nebyl badatelům příliš ujasněn jeho vztah k blízce příbuznému, rovněž jihoamerickému druhu Rubus geoides. Na druhovou odlišnost obou typů upozornil K. Reiche v roce 1902, v průběhu 20. století se ale většina badatelů k tomu stavěla spíše skepticky; opětovně druhovou odlišnost podpořili teprve v roce 1995 C. Brion a D. Barthélémy. Zatímco současná argentinská databáze tento druh akceptovala, současná chilská nikoli. I světové databáze nemají problém ujasněn: v databázi POWO je jihoamerický areál R. radicans považován za nepůvodní (snad zde jde o konfúzi s Rubus radicans Focke, což je zcela odlišná evropská rostlina), zatímco u R. geoides chybí zákres v jižní části Chile, kde se prokazatelně vyskytuje; v databázi GBIF je evidentní druhová směs mezi vyobrazenými rostlinami. Zdá se, že mezi spolehlivější rozlišovací znaky patří poněkud odlišný tvar listů (R. geioides má bázi koncového lístku obvykle srdčitou, ovšem list bývá často jednoduchý), tvar kalicha (R. geoides má kališní lístky celokrajné), barva květů (R. geoides má květy bílé nebo nažloutlé) a tvar a barvu ostružin (u R. geoides jsou téměř kulovité a růžovočervené).
Fotografoval Mário Duchoň, dne 3. 2. 2019 (Chile, reg. Los Lagos, Cochamó).