RUMEX ACETOSA L. – šťovík kyselý / štiav lúčny

Syn.: Acetosa pratensis Mill.
Česká jména: šťovík obecný (Domin-Podpěra 1928), šťovík kyselý (Dostál 1950), kyseláč luční (Dostál 1989), šťovík kyselý (Kubát 2002)
Slovenská jména: šťav kyslý (Dostál 1950), štiav lúčny (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité

Rumex acetosa

Rozšíření: Roste skoro v celé Evropě, na východě zasahuje přes evropské Rusko a Turecko na Kavkaz, do Íránu, severního Afghánistánu, Pákistánu, severní Indie a Nepálu, dále do východního Kazachstánu a Kyrgyzstánu, přes celou Sibiř na ruský Dálný východ (až na Kamčatku a do Přímoří), v Číně se vyskytuje v provinciích Heilongjiang, Jiangsu, Jilin, Liaoning, Nei Monggol, Qinghai, Sichuan, Xinjiang, Yunnan a v Tibetu, zasahuje až na Korejský poloostrov, Tchaj-wan a do Japonska. V severozápadní Africe v Maroku. Druhotně téměř v celé jižní Kanadě i Grónsku a některých severnějších státech USA a dále ve střední a jižní Argentině a jižním Chile. U nás v celém území od nížin do nižších horských poloh hojně.

Ekologie: Louky, pastviny, okraje komunikací, na čerstvých až vlhkých půdách. Kvete od května do července.

Rumex acetosa

Popis: Vytrvalá, 30–100 cm vysoká bylina s přímými lodyhami. Listy jsou podlouhlé až kopinatě podlouhlé, střelovité, 2–4krát delší než široké, přízemní dlouze řapíkaté, horní přisedlé, botky zřetelně dlouze třásnité. Větve květenství jsou jednoduché, zřídka jen nejspodnější chudě větvené. Krovky jsou 3,5–5,0 mm dlouhé, s mozolkem na bázi, zelené až červeně naběhlé. Nažky jsou 1,8–2,2 mm dlouhé, hnědočerné až téměř černé, lesklé.

Záměny: Podobný, horský druh šťovík árónolistý (Rumex arifolius) se liší světlými nažkami, celokrajnými nebo slabě potrhanými botkami a listy přibližně dvakrát delšími než širokými.

Rumex acetosaRumex acetosa
Rumex acetosa
Rumex acetosa

Fotografováno dne 13. 5. 2012 (Česko, Čechy, Chýně).