RUMEX BUCEPHALOPHORUS subsp. CANARIENSIS (Steinh.) Rech. f. – šťovík / štiav

Syn.: Rumex bucephalophorus var. canariensis Steinh., Rumex bucephalophorus f. canariensis (Steinh.) Beck, Rumex bucephalophorus var. fruticescens (Bornm.) Press, Rumex bucephalophorus subsp. fruticescens Bornm.
Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité

Rumex bucephalophorus

Rozšíření: Areál druhu Rumex bucephalophorus se rozprostírá v oblasti od Kanárských ostrovů a Madeiry přes celé evropské i africké Středozemí až po jihozápadní Asii. V tomto území bývá rozlišováno několik poddruhů, naše snímky představují makaronéský endemický poddruh Rumex bucephalophorus subsp. canariensis, který se vyskytuje výhradně na Kanárských ostrovech a Madeiře. Na Kanárských ostrovech se můžeme setkat rovněž ještě se západomediteránním poddruhem R. b. subsp. gallicus.

Ekologie: Roste na kamenitých svazích a ve štěrbinách skal ve vyšších polohách ostrovů, na Madeiře například v centrálním horském masivu. Kvete od března do června.

Rumex bucephalophorus

Popis: Vytrvalá, hustě trsnatá bylina s lodyhami vystoupavými až přímými, až 30 cm dlouhými, obvykle od báze větvenými, lysými. Spodní listy jsou řapíkaté, horní přisedlé, tvarově značně variabilní, vejčité až úzce kopinaté nebo obvejčité či kopisťovité, 5–45 mm dlouhé, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté nebo tupé. Květenství je terminální, hroznovité, květy jsou drobné, červenozelené, s krovkami vejcovitými, 2–3 mm dlouhými, se 3–5 zuby na každé straně. Nažka je až 2 mm dlouhá, skoro trojúhelníkovitá.

Poznámka: Na makaronéských ostrovech se můžeme setkat ještě s několika dalšími šťovíky, patří k nim například Rumex conglomeratus, Rumex crispus, Rumex induratus, Rumex lunaria, Rumex maderensis nebo Rumex vesicarius.

Rumex bucephalophorus
Rumex bucephalophorus subsp. canariensisRumex bucephalophorus subsp. canariensis
Rumex bucephalophorus subsp. canariensis

Fotografováno dne 30. 6. 2005 (Portugalsko, Madeira, okolí Pico do Arieiro).