Syn.: Utricularia connellii N. E. Br., Utricularia deightonii Lloyd et G. Taylor, Utricularia fernaldiana Lloyd et G. Taylor, Utricularia graniticola A. Chev. et Pellegr., Utricularia hydrocotyloides Lloyd et G. Taylor, Utricularia papillosa Stapf, Utricularia peltata Spruce, Utricularia peltatifolia A. Chev. et Pellegr., Utricularia puberula Benj., Utricularia regnellii Sylvén, Utricularia sciaphila Tutin, Utricularia subpeltata Steyerm., Utricularia thomasii Lloyd et G. Taylor, Utricularia venezuelana Steyerm.
Čeleď: Lentibulariaceae Rich. – bublinatkovité
Rozšíření: Areál druhu zabírá velkou část tropických oblastí obou zemských polokoulí. Táhne se od severní Indie přes tropickou Afriku až do tropické Jižní Ameriky.
Ekologie: Roste terestricky nebo litofyticky v mokřinách a na březích vodních toků, v Indii stoupá až do nadmořské výšky okolo 2700 m.
Popis: Obvykle jednoletá nebo dvouletá karnivorní bylina s větveným oddenkem, 2–35 cm vysoká. Asimilační orgány jsou krátce řapíkaté, štítnaté, okrouhlé. Stvoly jsou přímé, květenství hroznovité, 1–5květé, listeny jsou asi 1,5 mm dlouhé, čárkovité až kopinaté; květy jsou (5–)7(–10) mm dlouhé, kalich je dvoupyský, kališní cípy jsou nestejné, asi 1 mm dlouhé, horní je vejčitý, špičatý, dolní je skoro okrouhlý, na vrcholu je dvěma zoubky; koruna je namodralá až nafialovělá, dvoupyská, horní pysk je podlouhlý, jen úzký a krátký, dolní asi 3,5 mm dlouhý a 2,5 mm široký, tvarově variabilní, vypouklý, zaokrouhlený nebo až trojlaločný, s nažloutlou skvrnou a tmavě fialovým lemem, ostruha je 4–6 mm dlouhá. Plodem je tobolka dosahující průměru okolo 1–2 mm.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 20. 1. 2016 (Venezuela, Parque Nacional Canaima, Lago de Canaima).