VERBASCUM CHAIXII subsp. AUSTRIACUM (R. et Sch.) Hayek – divizna jižní rakouská / divozel kukučkovitý

Syn.: Verbascum virens Host, Verbascum orientale auct. non Bieb, Verbascum laxum Fil. et Jáv.
Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité

Verbascum chaixii austriacum

Rozšíření: Roste od Čech a Rakouska po západní část Ukrajiny a sever Balkánského poloostrova. U nás je souvislý výskyt pouze na jižní Moravě, ostrůvkovitě na severozápadní Moravě a v jižních Čechách.

Ekologie: Roste na slunných travnatých a skalnatých stráních, lesních světlinách a lemech, podél komunikací. Vyhovují jí sušší, zásadité, na živiny bohaté půdy. Kvete od července do září.

Popis: Vytrvalá, 60–130 cm vysoká bylina. Lodyha je přímá, mělce rýhovaná, řídce chlupatá. Přízemní listy jsou řapíkaté, čepel je na bázi klínovitě zúžená až uťatá, 10–15 cm dlouhá, 5–10 cm široká, vroubkovaná. Lodyžní listy jsou podobné, směrem k vrcholu lodyhy se zmenšují. Květenstvím jsou latovitě větvené lichoklasy s 2–5 květy. Kalich je pravidelný, pětičetný, téměř k bázi členěný, koruna kolovitá, mírně souměrná, 16–20 mm v průměru, korunní cípy žluté, všechny tyčinky téměř stejné, hustě fialově chlupaté. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: Z hlediska ohrožení je divizna jižní rakouská zařazena mezi vzácnější taxony naší květeny, které vyžadují další pozornost (C4a).

Verbascum chaixii austriacumVerbascum chaixii austriacum
Verbascum chaixii austriacumVerbascum chaixii austriacum
Verbascum chaixii austriacum

Fotografováno dne 5. 7. 2006 (Slovensko, Slovenský kras, Plešivecká planina).