Verbascum lychnitis × Verbascum phlomoides
Syn.: Verbascum ×bohemicum Borbás, Verbascum ×reisseckii Kerner ex Franchet
Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Rozšíření: Vyskytuje se v místech překryvu rodičovských druhů ve střední Evropě. V Čechách a na Moravě roste v teplejších oblastech, rovněž tak na jižním a východním Slovensku.
Ekologie: Roste na travnatých místech a v křovinách, ale i na ruderalizovaných místech, obvykle v kontaktu rodičovských druhů.
Popis: Statná monokarpická bylina; lodyha je přímá, 0,7–1,5 m vysoká. Listy jsou husté, nesbíhavé, přímo odstálé, kopinaté, hvězdovitě chlupaté, na líci šedozelené, na rubu šedé, hustěji chlupaté, na bázi klínovité, na okraji zvlněné a nestejně vroubkované, na vrcholu tupě špičaté. Květenství je přímé, v dolní části latnatě větveném, větve jsou přímo odstálé; květy vyrůstají ve zkrácených svazečcích; kalich je až k bázi rozčleněný na úzce kopinaté cípy; koruna je kolovitá, 2,5–4 cm v průměru, žlutá; tyčinek je 5, nestejných, 3 s nitkami hustě bíle chlupatými, 2 jen s řídkým oděním; blizna je paličkovitá. Plody jsou tobolky; semena se zřejmě nevyvíjejí.
Poznámka: Poměrně nápadný a snadno rozeznatelný kříženec dvou druhů, které se vzhledem zřetelně odlišují. Po divizně sápovité (Verbascum phlomoides) si odnáší tlustou lodyhu a nápadně velké květy, po druhém rodiči, divizně knotovité (Verbascum lychnitis), tyčinky s bílými chlupy i svícnovitý způsob větvení lodyhy; tvar a odění listů jsou intermediární.
Kříženci divizen jsou zřejmě úplně sterilní a musí vznikat pokaždé nanovo: hlavní bariérou jejich vzniku je rozdílná doba kvetení rodičovských druhů: v této dvojici je časnější divizna knotovitá.
Fotografováno ve dnech 16. a 17. 6. 2020 (Česko, Morava, Brno).