Syn.: Thapsus linnaei Opiz
Česká jména: divizna obecná (Presl 1819), divizna Linnéova (Opiz 1852), divizna malokvětá (Čelakovský 1879, Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: divizna malokvetá (Dostál 1950), divozel malokvetý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Rozšíření: V celé Evropě kromě nejsevernějších oblastí a Balkánu, v Makaronésii, v Asii na Kavkaze, v Turecku, severním Íránu, západní Sibiři, ve Střední Asii, v západní a střední Číně, Afghánistánu, Pákistánu a severní Indii. Byla zavlečena do Severní i Jižní Ameriky (Argentina, Patagonie), Austrálie, na Nový Zéland, do Japonska, východní a jižní Afriky, na Réunion.
Ekologie: Roste hojně až roztroušeně od nížin do podhorských oblastí, na skalnatých svazích, hrázích, náspech, v lomech, na suchých pasekách a okrajích lesů, na výslunných rumištích, podél komunikací, hlavně železnic. Roste na půdách mírně vlhkých až vysýchavých, obvykle na kamenitých, štěrkovitých nebo písčitých. Kvete v červenci až říjnu.
Popis: Dvouletá bylina, hustě šedobíle až nažloutle plstnatá, s přímou, nevětvenou a hustě olistěnou lodyhou dorůstající výšky 50–150 cm. Listy přisedlé, podlouhle obkopinaté, mělce vroubkované až celokrajné, dokonale sbíhavé. Lodyžní listy se směrem k vrcholu lodyhy zmenšují. Květy ve svazečcích tvořících hustý lichoklas mají průměr 1,2–3 cm, kalich členěný až k bázi, koruna je široce nálevkovitá, živě žlutá, delší tyčinky mají nitky 3–4× delší než prašníky a ty nasedají na nitky šikmo, nitky horních tyčinek jsou bíle chlupaté. Plodem je široce jehlanovitě vejcovitá tobolka.
Záměny: Divizna malokvětá je zaměnitelná za diviznu velkokvětou (Verbascum densiflorum) nebo sápovitou (Verbascum phlomoides). Oba tyto druhy mají větší květy (3–5,5 cm v průměru), jejich koruny jsou téměř kolovité (nikoli nálevkovité), u obou druhů delší tyčinky mají nitky jen 1–2× delší než prašníky a navíc prašníky přímo nasedají na nitky.
Využití: Divizna malokvětá obsahuje stejné účinné látky jako častěji využívaná divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum). Nálev ze sušeného květu se užívá při léčbě kašle, bronchitidy či astmatu. Působí močopudně, ovlivňuje činnost sleziny a brzlíku. Semena divizny jsou jedovatá.
Fotografováno dne 26. 11. 2010 (Réunion, Piton Maido).