GENTIANELLA AMARELLA subsp. LINGULATA (C. Agardh) Holub – hořeček nahořklý jazykovitý / horček horký jazýčkatý

Syn.: Gentiana amarella subsp. lingulata (C. Agardh) Hartm., Gentiana lingulata C. Agardh, Gentianella lingulata (C. Agardh) N. M. Pritch.
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité

Gentianella amarella subsp. lingulata

Rozšíření: Zřejmě se vyskytuje od Velké Británie a Skandinávie po střední Sibiř, střední Evropou prochází jižní areálová hranice.
V České republice patřil i v minulosti k velmi vzácným rostlinám. S jistotou byl doložen od Kadaně, z několika lokalit ve Středním Polabí a z Českomoravské vrchoviny od Dolní Rožínky. Na Slovensku byl vzácně zaznamenán v několika horských skupinách Karpat, více lokalit je známo jen z nižších poloh Západných, Vysokých a Belianských Tatier.

Ekologie: Provází především krátkostébelné, rozvolněné slatinné louky a prameniště, preferuje bazické prostředí. Aestivální typ, kvete v květnu až červenci.

Gentianella amarella subsp. lingulata

Popis: Dvouletá bylina; lodyha je přímá, 15–30 cm vysoká, nanejvýš v horní polovině chudě větvená, s 2–4(–8) lodyžními články, z nichž druhý nebo třetí je výrazně delší než ostatní. Listy jsou vstřícné; přízemní listy, v době květu často odumřelé, jsou kopisťovité, lodyžní listy jsou úzce až kopinaté až úzce obkopinaté, 2–2,5 cm dlouhé a 0,4–0,6 cm široké, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené až tupě špičaté, mnohem kratší než internodia. Květenství je nejčastěji chudá lata; květní stopky jsou nanejvýš 1 cm dlouhé; květy jsou (4–)5četné; kalich je 0,9–1,1 cm dlouhý, s čárkovitými cípy delšími než kališní trubka, na okraji a na žilce hladké, zářezy mezi cípy mají obvykle tvar úzkého U, řidčeji úzkého V; koruna je úzce nálevkovitá, (1,2–)1,3–1,5(–1,8) cm dlouhá, modrofialová, v ústí korunní trubky třásnitá, s rozestálými cípy; tyčinek 5; semeník téměř přisedlý, s gynoforem nanejvýš 2 mm dlouhým, blizny 2. Plody jsou válcovité tobolky.

Záměny: Od ostatních aestiválních typů středoevropských hořečků se odlišuje především velmi drobnými květy, které nepřesahují 2 cm délky, a také chybějícím nebo velice kratičkým gynoforem. V širším prostoru, kde se G. amarella subsp. lingulata vyskytuje, to jsou Gentianella lutescens subsp. lutescens, Gentianella solstitialis, Gentianella praecox subsp. praecox (vyhynula v celém areálu) a Gentianella campestris subsp. baltica (odlišuje se ovšem standardně 4četnými květy). Nominátní, mnohem hojnější poddruh Gentianella amarella subsp. amarella je autumnální (kvete od srpna do října) a vyznačuje se bohatším květenstvím, větším počtem internodií, která jsou víceméně stejně dlouhá, a listy, které bývají přibližně stejně dlouhé jako lodyžní články; oba krajní póly proměnlivosti jsou ale spojeny víceméně plynulými přechody.

Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu České republiky (2012) je uveden v kategorii vyhynulých (A1), ve vyhlášce určující chráněné rostliny figuruje mezi silně ohroženými; naproti tomu v mírně upravené verzi z roku 2017 je uveden v kategorii taxonů kriticky ohrožených. Rozpor lze zdůvodnit tím, že aestivální a autumnální typy v rámci tohoto druhu jsou od sebe méně ostře oddělené a v řadě případů nelze rostliny ani na úrovni populace jednoznačně klasifikovat. Poslední herbářový doklad rostlin víceméně odpovídajících subsp. lingulata byl na našem území sebrán v roce 1943. Ještě po roce 2000 byly však na jedné lokalitě v Polabí pozorovány rostliny kvetoucí v druhé polovině července, tedy víceméně v mezidobí, které navíc nebyly jednoznačně morfologicky vyhraněné. Poslední pozorování pochází z roku 2009, od té doby byly marně hledány. A jak se to promítá do červeného seznamu? Verze z roku 2012 nepracovala s nálezy na počátku 21. století, verze z roku 2017 s nimi počítala. Ani recentní názor specialistů na tuto poslední populaci ale není jednoznačný, rostliny jsou v současnosti (2020) přiřazeny k nominátnímu poddruhu. V Červeném seznamu flóry Slovenska (2015) je tento taxon zařazen do kategorie ohrožených (EN).

Poznámka: Velmi pozoruhodné rostliny z okruhu hořečku nahořklého, také kvetoucí v „mezidobí“, jsou známy z několika mikrolokalit nedaleko obce Kovářská v Krušných horách. Vyznačují se navíc některými svéráznými znaky, např. poněkud většími květy. Snad jde o populace kříženců, žádný jiný potenciální rodič zde ovšem recentně neroste.

Gentianella amarella subsp. lingulata
Gentianella amarella subsp. lingulataGentianella amarella subsp. lingulata
Gentianella amarella subsp. lingulata

Fotografoval Mário Duchoň, dne 5. 7. 2017 (Slovensko, Západné Tatry, Tichá dolina).