Syn.: Chionogentias muelleriana L. G. Adams
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité
Gentianella muelleriana
Rozšíření: Endemit jihovýchodní Austrálie. Kromě nominátní subspecie se rozlišují ještě tři další poddruhy – Gentianella muelleriana subsp. alpestris (L. G. Adams) Glenny, G. m. subsp. jingerensis (L. G. Adams) Glenny a G. m. subsp. willisiana (L. G. Adams) Glenny. Naše snímky představují poddruh Gentianella muelleriana subsp. alpestris, který je endemitem nejvyšší australské hory Mount Kosciuszko a nejbližších sousedních vrcholů a údolí.
Ekologie: Roste na vlhkých až mokrých horských travnatých loukách. Kvete od ledna do března.
Gentianella muelleriana
Popis: Jednoletá, dvouletá až vytrvalá, 10–25(–35) cm vysoká bylina, chudě hned od báze větvená. Spodní listy jsou vstřícné, čárkovité až kopisťovité, 2–10 cm dlouhé a 0,7–1 cm široké, lodyžní listy jsou čárkovité až obkopinaté, 1–4 cm dlouhé a 0,4–0,8 cm široké. Terminální chocholičnaté květenství je 2–15květé; květní stopky 1–8 cm dlouhé, kališní cípy 6–9 mm dlouhé, špičaté, korunní lístky jsou 10–15 mm dlouhé, bílé s modrozelenými až šedočervenými žilkami. Plodem je tobolka až 2 cm dlouhá.
Poznámka: Někdy je tento taxon řazen k rodu Chionogentias, do kterého bývá začleňováno 40 až 50 druhů rozšířených v Austrálii, na subantarktických ostrovech a v Jižní Americe.
Gentianella muelleriana
Gentianella muelleriana
Fotografovala Pavlína Zahradníková, v únoru 2009 (Austrálie, New South Wales, Kosciuszko National Park).