Syn.: Gentiana cernua Kunth
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité
Gentianella cernua
Rozšíření: Druh severní části jihoamerických And, i když byl dříve uváděn rovněž z Peru, jedná se velmi pravděpodobně o ekvádorský endemit. Jeho výskyt je soustředěn především do centrální části Ekvádoru, zasahuje však i na sever země, je uváděn z provincií Bolívar, Chimborazo, Cotopaxi, Napo a Tungurahua.
Ekologie: Roste ve vysokohorském křovinatém páramu, na vlhkých skalnatých a kamenitých svazích, v nadmořských výškách zhruba od 3000 až do 4500 m.
Gentianella cernua
Popis: Řídce trsnatá bylina se sterilními lodyhami vystoupavými až přímými, jen 2–5 cm dlouhými, a fertilními lodyhami přímými, 5–15 cm dlouhými, jednoduchými nebo i větvenými, obvykle červeně naběhlými, lysými. Listy jsou vstřícné, při bázi lodyhy sblížené, kopinaté, 10–15 mm dlouhé a 3–5 mm široké, poněkud dužnaté, celokrajné, nebo vrcholu tupé nebo špičaté. Květenství je 1–3květé, květy jsou stopkaté, nicí; kalich je zvonkovitý, 10–17 mm dlouhý, červeně naběhlý, kališní cípy jsou kopinaté, špičaté; koruna je zvonkovitá, až 25 mm dlouhá, naoranžověle červená až červená, s žilkami tmavě červenými, korunní cípy jsou odstálé; nitky tyčinek jsou lysé. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2004) řadí tento hořeček z hlediska ohrožení k druhům méně dotčeným (LC).
Poznámka: Na území Ekvádoru se vyskytuje asi 28 druhů rodu Gentianella a šest jejich kříženců. Byť představovaný druh v jižní části Ekvádoru zřejmě chybí, patří v této zemi spíše k druhům častějším, k nimž se řadí například i druhy Gentianella rapunculoides nebo Gentianella cerastioides.
Gentianella cernua
Gentianella cernua
Gentianella cernua
Gentianella cernua
Fotografoval Mário Duchoň, dne 10. 3. 2014 (Ekvádor, Parque nacional Sangay, El Altar). Za pomoc při identifikaci druhu srdečně děkuji Petru Sklenářovi.