Verbascum chaixii × Verbascum lychnitis
Syn.: Verbascum ×hausmanii Čelak.
Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Rozšíření: Vyskytuje se ve střední Evropě, originální popis je založen na rostlinách z Rumunska, pod jménem Verbascum ×hausmanii byl tento hybrid popsán od Českého Krumlova, odkud pocházejí naše obrázky. V ČR byl zjištěn na vápencích u Českého Krumlova, a dále na více lokalitách na jižní a jihozápadní Moravě.
Ekologie: Provází výslunné travnaté a křovinaté svahy a světlé dubové a dubohabrové lesy, vždy v kontaktu s populacemi rodičovských druhů.
Popis: Zřejmě vytrvalá bylina vysoká 60–140 cm; lodyha je přímá, rovnoměrně olistěná. Listy jsou střídavé, největší v dolní čtvrtině lodyhy, postupně se zmenšují, řapík je načervenalý, čepel je kopinatá, 15–30 cm dlouhá a 5–10 cm široká, řídce hvězdovitě chlupatá až tence plstnatá, v dolní části s načervenalou střední žilkou, na bázi zúžená, na okraji vroubkovaná, na vrcholu špičatá. Květy v dlouhém, latovitě rozvětveném květenství tvoří svazečky po 2–5; listeny jsou kopinaté; květní stopky jsou asi 5 mm dlouhé; kališní cípy jsou čárkovité, 3–5 mm dlouhé; koruna je kolovitá, 1,2–2 cm v průměru, žlutá; tyčinek je 5, víceméně stejných, červenofialově vlnatých; blizna je paličkovitá. Plodem je vejcovitá tobolka, semena se zřejmě nevyvíjejí.
Poznámka: Od divizny knotovité (Verbascum lychnitis) se zřetelně liší červenofialově chlupatými nitkami tyčinek, od divizny jižní (Verbascum chaixii) ji odlišují kopinaté, bíle hvězdovitě chlupaté listy s načervenalou střední žilkou jen v dolní části čepele.
Divizny se mezi sebou poměrně snadno kříží, kříženci jsou však asi úplně sterilní. Nejdůležitější překážkou pro křížení je nestejná doba květu potenciálních rodičovských druhů: to je zřejmě hlavní důvod, proč se s nimi v přírodě tak často nesetkáváme.
Fotografovala Alena Vydrová, dne 23. 6. 2018 (Čechy, Český Krumlov, stráně nad Novými Dobrkovicemi).