RHODODENDRON CATAWBIENSE Michx. – pěnišník americký / rododendron

Syn.: Azalea catawbiensis (Michx.) Kuntze, Hymenanthes catawbiensis (Michx.) H. F. Copeland
Česká jména: pěnišník americký (Mareček 2001)
Čeleď: Ericaceae – vřesovcovité

Rhododendron catawbiense

Rozšíření: Druh východu USA, vyskytuje se v oblasti Appalačských hor, v pásmu od Západní Virginie až po severovýchodní Alabamu. Do Velké Británie byl introdukován v roce 1809.

Ekologie: Roste na skalnatých svazích, na horských hřebenech, na světlinách horských lesů a v lesních lemech, na kyselých půdách, v nadmořských výškách zhruba od 50 až do 2000 m. Kvete od května do června.

Rhododendron catawbiense

Popis: Stálezelený rozkladitý keř až menší strom dosahující výšky 3,5(–6) m. Letorosty jsou nežláznatě chlupaté, později olysalé. Řapíky jsou chlupaté nebo olysalé, čepel je eliptická až obvejčitá, 5–12(–17) cm dlouhá a 2,5–6(–8) cm široká, kožovitá, na bázi klínovitá až zaokrouhlená, celokrajná, na vrcholu zaokrouhlená a hrotitá nebo špičatá, lysá nebo po okraji řídce chlupatá, na rubu bělavě zelená, lysá nebo s drobnými chlupy. Květenství je okoličnaté, až 20květé, květní stopky jsou 10–50 mm dlouhé, řídce chlupaté, později olysalé, květy jsou vonné; kališní cípy jsou až 1,7 mm dlouhé, lysé nebo chlupaté, koruna je zvonkovitá, 27–50 mm dlouhá, růžová až nachová, zřídka i bílá, na horním korunním cípu obvykle žlutozeleně skvrnitá, vně lysá, cípy jsou 15–30 mm dlouhé; tyčinek je 10. Plodem je tobolka, 10–23 mm dlouhá, chlupatá.

Využití: Pěstuje se rovněž v zahradách a parcích střední Evropy, a to v celé řadě kultivarů. Bývá používán ke křížení.

Rhododendron catawbiense
Rhododendron catawbiense
Rhododendron catawbiense

Fotografováno dne 6. 6. 2019 (Belgie, Vlámsko, Plantentuin Meise).