Čeleď: Orobanchaceae – zárazovité
Rozšíření: Záraza břečťanová se přirozeně vyskytuje především v jižní Evropě, méně v západní Evropě odkud zasahuje až do Velké Británie, Irska a také do Makaronésie (Kanárské i Azorské ostrovy). Zavlečena i do severoamerické Kalifornie.
Objevuje se vzácně také v Česku, občas se pěstuje v botanických zahradách.
Ekologie: Parazit vyhledávající stinná místa v lesích, křovinách nebo parcích s výskytem hostitelského druhu, jímž je především břečťan popínavý (Hedera helix). Druh kvete od konce května do července.
Popis: Nezelená, parazitická rostlina, vysoká až 60 cm. Výška je však jako u jiných druhů rodu značně proměnlivá. Cela rostlina je pokrytá odstálými žláznatými chlupy. Lodyha je nevětvená, dosti silná, žlutá až červenohnědá. Listy kopinaté až vejčité, přitisklé k lodyze. Květenství dlouhé, řídké, mnohokvěté, květy šikmo nahoru směřující. Koruna trubkovitá, obloukovitě zahnutá až téměř nezakřivená, bledě žlutá až červenožlutá, na horním pysku více do červena zbarvená s výraznou žilnatinou. Barva blizny proměnlivá, nejčastěji žlutá až žlutočervená. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Zákonem chráněna je například v Maďarsku.
Fotografováno dne 1. 7. 2009 (Česko, Praha).