Libochovická tabule, Koštice – přírodní památka

Mezi Libochovicemi a Louny, přímo u silnice, na rozhraní okresů Louny a Litoměřice se nalézá malé, ale významné chráněné území vyhlášené v roce 1989. Předmětem ochrany v přírodní památce Koštice jsou zaplavované louky s výskytem vzácných slanomilných bylin. Území působí na pohled dosti nevábným dojmem, je však hojně navštěvované milovníky vzácných rostlin, neboť je dobře dostupné a maloplošné, tudíž se mnohé ze vzácných druhů skutečně dají nalézt.

Koštice

Převažují porosty vysokých ostřic, z těch zajímavějších to jsou ostřice dvouřadá (Carex disticha), ostřice pobřežní (C. riparia), Ostřice otrubova (C. otrubae), především ovšem ostřice černoklasá (C. melanostachya), jinak v Čechách velmi vzácná. Z kamyšníků je odtud uváděn kamyšník polní (Bolboschoenus koshewnikowii), dále zde z běžných druhů roste rákos (Phragmites australis), tužebník jilmový (Filipendula ulmaria), pcháče (Cirsium palustre, C. canum), sítiny (Juncus inflexus, J. articulatus, J. effusus, J. compressus).

Koštice

Ze vzácnějších druhů zde najdeme kostival český (Symphytum bohemicum), šišák hrálovitý (Scutellaria hastifolia), žluťuchu lesklou (Thalictrum lucidum), bahničku jednoplevou (Eleocharis uniglumis), uváděna je také ožanka čpavá (Teucrium scordium).

Koštice

Ze slanomilných rostlin lze najít ostřici žitnou (Carex secalina), sítinu Gerardovu (Juncus gerardi) nebo kyprej yzopolistý (Lythrum hyssopifolia). Na okolních polích lze spatřit některé zajímavější plevele, např. hledíček menší (Microrrhinum minus), svízel pochybný (Galium spurium), pryšec drobný (Euphorbia exigua) nebo úporek hrálovitý (Kickxia elatine); na podmáčených místech je hojný rozrazil drchničkovitý (Veronica anagallis-aquatica). Severně nedalekých Koštic dokonce roste jitrocel přímořský (Plantago maritima subsp. ciliata).

Koštice

Fotografováno dne 5. 7. 2013.