CENTAUREA FILIFORMIS Viv. – chrpa / nevädza

Syn.: Centaurea ceratophylla Moris, Centaurea speciosa Nyman
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Centaurea filiformis

Rozšíření: Endemit velmi malého území podél východního pobřeží Sardinie; v tomto prostoru se navíc rozlišují dva poddruhy.

Ekologie: Roste na vápencových skalách, vystupuje od hladiny moře až do nadmořské výšky okolo 1100 m.

Centaurea filiformis

Popis: Polokeřovitá rostlina s dřevnatými bázemi, vysoká 30–50 cm; stonky jsou podélně rýhované, s narůžovělými chlupy, v horní části metlovitě větvené. Listy jsou střídavé, peřenosečné, 5–15 cm dlouhé, úkrojky jsou čárkovité až nitkovité, 2–4 cm dlouhé, kožovité, na okraji podvinuté. Úbory jsou v chocholičnatém květenství, mají polokulovitý zákrov o průměru 1,5 cm; zákrovní listeny nesou na vrcholu tmavohnědý, na okraji péřitý přívěsek; koruna je nálevkovitá, asi 2 cm dlouhá, bílá nebo velmi světle růžovofialová. Nažky nesou na vrcholu chmýr přibližně stejně dlouhý jako je sama.

Poznámka: Vyobrazené rostliny odpovídají poddruhu nominátnímu, který roste spíše v severní části areálu od ostrova Tavolara po okolí Cala Gonone, zatímco Centaurea filiformis subsp. ferulacea se vyskytuje v okolí městečka Baunei. Tyto rostliny mají světlé, nepravidelně třásnité přívěsky na zákrovech. Severně od Baunei se vyskytují přechodné formy.

Centaurea filiformis
Centaurea filiformis
Centaurea filiformis
Centaurea filiformis
Centaurea filiformis
Centaurea filiformis

Fotografoval Mário Duchoň, dne 13. 5. 2013 (Itálie, Sardinie, Cala Gonone).