CENTAUREA SOLSTITIALIS L. – chrpa žlutá / panevädza letná

Syn.: Calcitrapa solstitialis (L.) Lam., Leucantha solstitialis (L.) A. et D. Löve
Česká jména: chrpa letní (Presl 1819), charpa obroubená (Presl 1846), charpa letní (Sloboda 1852), sikavice obroubená (Opiz 1852), chrpa žlutá (Čelakovský 1879, Polívka 1912), sikavice žlutá (Dostál 1989), chrpa žlutá (Kubát 2002)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Centaurea solstitialis

Rozšíření: Mediteránní druh – severní Afrika, jihozápadní Asie, jižní Evropa (na sever zasahuje až do Maďarska a na Slovensko), Malá Asie. Dále Írán, Zakavkazsko, Ukrajina, Dagestán, Turkestán, Tádžikistán. V areálu se rozlišuje několik poddruhů. Byl také zavlečen do mnoha částí světa – Británie, jižní Afrika, Severní Amerika i jih Jižní Ameriky (Argentina, Chile, Uruguay), Austrálie, Nový Zéland. V některých zemích má šíření tohoto druhu invazivní charakter. Občas je zavlékán i k nám, objevuje se dočasně v teplejších oblastech.

Ekologie: Roste na okraji polí, úhorech, skládkách, podél cest, na půdách kamenitých, suchých. Kvete od května do září.

Popis: Jedno- až dvouletá bylina, 40–80 cm vysoká, lodyha je přímá, větvená, křídlatá, pavučinatě chlupatá. Přízemní listy v růžici, lyrovitě peřenodílné, až 15 cm dlouhé a 4 cm široké, lodyžní listy celistvé, kopinaté, plstnatě pavučinaté, horní sbíhavé. Úbory jednotlivé, zákrov výrazně ostnitý, zákrovní listeny uspořádány střechovitě, pavučinatě chlupaté, olysávající. Květy jsou žluté. Plodem je nažka.

Ohrožení a ochrana: Na Slovensku je klasifikován jako kriticky ohrožený (CR). Zákonem chráněný druh v Maďarsku, zde také zapsán v červeném seznamu (NT).

Centaurea solstitialisCentaurea solstitialis
Centaurea solstitialis

Fotografováno v květnu 2008 (Řecko, Kréta).