Syn.: Grossheimia macrocephala (Muss. ex Willd.) Sosn. et Takht., Phaeopappus macrocephalus (Muss. ex Willd.) Boiss.
Česká jména: chrpa žlutokvětá (Kubát 2002), chrpa žlutokvětá, velechrpa žlutokvětá (Slavík et Štěpánková 2004)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Centaurea macrocephala
Rozšíření: Hlavní část areálu leží na Kavkaze, odkud přesahuje až do hor v severovýchodním Turecku. V mnoha zemích se pěstuje jako okrasná trvalka a místy zplaňuje (např. severozápad USA a jižní Kanada, jihovýchodní Austrálie); zplanění bylo dokumentováno i v ČR na Znojemsku.
Ekologie: Stanovištěm jsou louky na horní hranici lesa, lokality leží v nadmořské výšce od 2000 do 2300 m.
Popis: Vytrvalá bylina s přímou, až 1 m vysokou, chlupatou, pravidelně olistěnou lodyhou, pod květenstvím poněkud kyjovitě ztloustlou. Listy jsou střídavé, široce kopinaté, nejnižší řapíkaté, ostatní přisedlé a poněkud sbíhavé, až 25 cm dlouhé a 5–6 cm široké, krátce chlupaté a s přimíšenými, lepkavými žlázkami, téměř celokrajné, špičaté; nejvyšší listy zčásti obalují úbor. Úbor je jediný, velmi velký; polokulovitý zákrov má 4,5–5,5 cm v průměru; zákrovní listeny jsou téměř okrouhlé, přívěsek obklopuje celý listen až na bázi, bývá 1,5–2 cm široký, hnědý, na okraji bělavý, blanitý, na okraji brvitý nebo zoubkovaný a třásnitě rozpadavý; koruna je žlutá, u okrajových květů poněkud nálevkovitá. Nažky jsou 6–7,5 mm dlouhé, chmýr je bohatý, 6–7 mm dlouhý.
Centaurea macrocephalaCentaurea macrocephala
Centaurea macrocephala
Centaurea macrocephala
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 16. 9. 2013 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Francie, Jardin botanique alpin du Lautaret).