Čeleď: Iridaceae – kosatcovité
Rozšíření: Taxon hybridního původu, vznikl zřejmě ve Středozemí jako kříženec diploidního kosatce Iris variegata s jinými druhy, nejspíše s Iris pallida. Pokud se najde ve volné přírodě, většinou jde o pozůstatek z výsadby.
Ekologie: Roste na slunných nebo polostinných místech na živných, avšak nikoli mokrých půdách, množí se téměř výhradně vegetativně.
Popis: Vytrvalá bylina vysoká 40–70 cm; oddenek je dužnatý, tlustý, plazivý, větvený. Listy jsou mečovité, 20–50 cm dlouhé a 1,3–2,5 cm široké, špičaté, zelené; květonosná lodyha je oblá, v horní části někdy větvená, květenství je vějířek. Květy jsou dosti velké, podepřené obkopinatými až obvejčitými listeny toulce, které jsou v dolní polovině zelené, bylinné, v horní polovině blanité, suchomázdřité; okvětní trubka je 2–2,5 cm dlouhá, cípy okvětí jsou 4–7 cm dlouhé, vnější cípy jsou rozestálé a špičkami dolů ohnuté, obvykle světle fialové s tmavým nejčastěji hnědofialovým žilkováním, na vrcholu jsou často tmavší, na střední žilce nesou kartáček žlutých chlupů, vnitřní okvětní cípy směřují vzhůru a špičkami jsou k sobě skloněné, bývají stejnobarevné, nejčastěji světle fialové; nitka tyčinek bývá o polovinu delší než prašník; semeník je spodní, lupenitá ramena čnělky jsou světle fialová, 3–4 cm dlouhá. Tobolky se zpravidla nevyvíjejí.
Poznámka: K tomuto taxonu náleží řada starých kultivarů kosatců, které jsou dodnes pěstované zejména na venkovských zahrádkách. Předpokládaný rodič I. variegata vnesl do květů této hybridní kombinace žluté, červenohnědé a hnědé barevné tóny.
Fotografoval Ladislav Hoskovec, dne 2. 6. 2012 (Česko, Průhonice, Botanická zahrada Chotobuz).