CENTAUREA PALLESCENS Delile – chrpa / nevädza

Syn.: Calcitrapa pallescens (Delile) Soják, Centaurea brevicaulis (DC.) Boiss.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Centaurea pallescens

Rozšíření: Východomediteránní druh – vyskytuje se v severní Africe (Egypt, Libye) a jihozápadní Asii (Izrael, Jordánsko, Libanon, Sýrie).

Ekologie: Běžná rostlina křovitých stepních a pouštních oblastí, roste často na narušované půdě. Kvete v březnu až červnu.

Centaurea pallescens

Popis: Je to jednoletá bylina, 20–60 cm vysoká, obvykle bohatě větvená. Jde o velmi variabilní druh ve tvaru listů a barvě květů, s několika poddruhy. Jako jiné druhy chrp, nemá ostnité listy, ostny jsou umístěny jen na zákrovních listenech. Listy přízemní růžice jsou podlouhlé, úzké, laločnaté, s vroubkovaným nebo pilovitým okrajem, krátce chlupaté, lodyžní listy jsou menší. Květenství je úbor o průměru 1–2 cm, skládá se z trubkovitých květů, které mohou mít barvu bílou, smetanovou, žlutou, někdy i růžovou nebo purpurovou. Zákrovní listeny se střechovitě překrývají, na vrcholu jsou zakončeny dlouhými úzkými, tuhými ostny, které mívají několik párů velmi malých ostnů u báze. Na zvláště suchých místech a v letech s malým množstvím srážek se vyvíjí jen přízemní listová růžice ve středu s jedním kvetoucím úborem, v letech s dostatečnými srážkami vyrůstá vzpřímená rozvětvující se lodyha s množstvím úborů.

Využití: Tato rostlina se užívá v Egyptě k léčení zažívacího a močového ústrojí. Nadzemní část obsahuje 4 flavony (jaceosidin, acacetin, apigenin a jaceidin), sesquiterpen lakton cnicin, kyselinu ferulovou a kyselinu p-hydroxybenzoovou.

Centaurea pallescens
Centaurea pallescens
Centaurea pallescens
Centaurea pallescens

Fotografováno ve dnech 4. a 6. 5. 2009 (žluté květy a biotop: Jordánsko, Jerash a Wadi Mujib) a 7. 5. 2009 (bílé květy: Jordánsko, Petra).