Syn.: Verbascum bosnense K. Malý
Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Rozšíření: Nevelký areál této subspecie leží v horách na západě Balkánského poloostrova. Byla dosud zjištěna v Bosně a Hercegovině, jihozápadním Srbsku, v Kosovu, Albánii a v severním Řecku.
Ekologie: Roste na kamenitých místech v lesích a křovinách, také podél cest.
Popis: Víceletá monokarpická nebo vytrvalá bylina, dorůstá výšky 40–120 cm; lodyha je oblá nebo v horní části s tupými hranami, zejména dole roztroušeně chlupatá až řídce plstnatá. Přízemní listy jsou řapíkaté, řapík je 3–10krát kratší než čepel, často bíle plstnatý; čepel je vejčitá, peřenolaločnatá, 17–25(–32) cm dlouhá a 7–12(–18) cm široká, na líci roztroušeně chlupatá, na rubu bíle plstnatá; lodyžních listů je 3–7, jsou eliptické až kopinaté. Květenství je rozvětvené, květy tvoří 2–7květé svazečky; listeny jsou kopinaté; květní stopky 7–15 mm dlouhé; kalich je 2–3,5 mm dlouhý, s tupými podlouhlými cípy; koruna je kolovitá, 1,6–2,2 cm v průměru, žlutá; nitky tyčinek jsou fialově chlupaté. Plody jsou tobolky, 4–5 mm dlouhé.
Poznámka: Areál celého druhu leží na Balkáně, v jeho rámci se rozlišují tři poddruhy, lišící se především tvarem a uspořádáním listů. Kromě zde představeného to jsou nominátní Verbascum glabratum subsp. glabratum a dále Verbascum glabratum subsp. brandzae. Zasahují i na Zakarpatskou Ukrajinu, do Rumunska, Bulharska a Makedonie.
Fotografováno dne 13. 6. 2015 (Srbsko, NP Tara, Rastište).